Україна і США підписали угоду щодо видобутку природних ресурсів.
Про це повідомили міністр економіки України Юлія Свириденко і Міністерство фінансів США.
Угода про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна передбачає взаємовигідні умови для обох держав.
«Це угода, в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода, в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції», – наголосила Свириденко.
Вона зазначила, що українська сторона спільно зі США створить Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції в Україну.
Ключовими положеннями підписаної угоди є:
- повна власність і контроль залишаються за Україною;
- фонд створюється 50/50;
- національна власність захищена – угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями, вони і далі належатимуть Україні;
- Україна не матиме ніяких боргових зобов’язань перед США;
- угода не стане перешкодою для вступу України до ЄС;
- фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій;
- необхідні законодавчі зміни – точкові (для функціонування фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу, саму угоду має ратифікувати Верховна Рада);
- США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології через агентство DFC;
- угода надає податкові гарантії (доходи і внески фонду не оподатковуються).
Свириденко розповіла, як працюватиме фонд. За її словами, США роблять внесок у нього коштами або новою допомогою, наприклад, системами ППО для України. Україна в свою чергу вносить 50% доходів держбюджету від «нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки».
«Далі фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Важливо, що фонд може інвестувати виключно в Україну. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково», – пояснила вона.
Після підписання документу міністр фінансів США Скотт Бессент наголосив, що ця угода чітко сигналізує Росії, що адміністрація Трампа налаштована на мирний процес у суверенній Україні в довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, затвердження угоди могло відбутися раніше. Першу її версію передали Україні у лютому, після доопрацювання її мали підписати під час візиту Володимира Зеленського до Вашингтону.
Проте тоді після сварки президентів все зірвалось, а США потім суттєво посилила вимоги до України.
Згодом сторони вже ж поновити переговори і знайшли компроміс.