УІНП відніс сатирика Жванецького до символів російської імперської політики

Український інститут національної пам’яті (УІНП) визнав об’єкти, присвячені Михайлу Жванецькому, такими, що належать до символіки російської імперської політики.

Згідно з фаховим висновком УІНП, оприлюдненим 14 квітня 2025 року, використання імені Жванецького в назвах географічних об’єктів, юридичних осіб чи об’єктів права власності вважається пропагандою російської імперської політики.

Основні аргументи УІНП:

  • Хоча Жванецький народився в Одесі, значна частина його життя і творчості була пов’язана з російськими містами, зокрема Санкт-Петербургом і Москвою.
  • У 2019 році він відвідав окупований Крим для зйомок фільму “Одеський пароплав” на замовлення російського пропагандистського каналу “росія 1”, де також знімалися актори, внесені до переліку осіб, що загрожують національній безпеці України.
  • Окремі висловлювання Жванецького щодо суверенітету та територіальної цілісності України розцінені як такі, що збігаються з російськими наративами.

На підставі Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” (№ 3005-ІХ від 21 березня 2023 року) об’єкти, пов’язані з Жванецьким, підлягають деколонізації.

Читайте також: Пам’ятники і вулиці на честь Булгакова є пропагандою російської імперської політики – УІНП

Нагадаємо, у 2009 році в Одесі перейменували бульвар на честь сатирика-одесита Михайла Жванецького, але в межах дерусифікації у 2024 році його перейменували на бульвар Військово-морських сил.

В 2019 році Жванецький отримав від путіна орден “За заслуги перед Вітчизною” III ступеня. За це зазнав критики в Україні, але відмовлятися від нагороди не став. Останні роки свого життя сатирик разом з дружиною та сином жили в Москві. Він помер у листопаді 2020.