Удар по імперії: як 33 роки тому над Києвом підіймали національний прапор

14:47 24.07.2023

24 липня абсолютна більшість киян, поспішаючи на роботу або ж готуючись до літнього відпочинку, навряд чи пов’яже нинішню дату з чимось надзвичайним. А 33 роки тому саме у день 24 липня відбулася, як на той час, надзвичайна подія – над будівлею Київради був піднятий тоді ще не державний, а національний синьо-жовтий прапор України.

Удар по імперії: як 33 роки тому над Києвом підіймали національний прапор
Світлодіодне освітлення

Через 10 років після тих подій міська рада Києва вирішила відзначати цей день як День Національного Прапора у столиці України.

Про перебіг подій згадує тодішній заступник голови Київради Олександр Мосіюк, передає Радіо Свобода, який вів засідання президії Київради 24 липня 1990 року. За його словами, до цієї події готувались заздалегідь: у президії підготували проект рішення, ініційований «Демократичним блоком» міськради Києва, свої пропозиції внесли у Секретаріаті Народного руху України. Шили стяг на Західній Україні і перевезли до Києва напередодні підняття.

«Перед цим біля Софіївського собору прапор освятили священики Української автокефальної та Української греко-католицької церков, церемонію посвяти здійснив архімандрит УПЦ Володимир (Романюк). Я думаю, на Софіївському майдані зібрались сотні тисяч людей, освячений стяг до Київради урочисто, на високо піднятих руках, несли десятки молодих людей. Це було освячення національного прапора для всієї України, не лише для Києва, адже для більшості українців синьо-жовтий прапор символізував відродження державності», – розповів Мосіюк в інтерв’ю.

Читайте також: «Ми обов’язково повернемо Крим»: Кличко привітав кримських татар з національним святом

За його словами, попри спротив комуністів, на прапорній щоглі біля будівлі Київської міської держадміністрації ввечері 24 липня 1990 року замайорів синьо-жовтий прапор. Потім кияни чергували біля будинку, щоб запобігти можливому зняттю прапора. А у день, коли прапор піднімали над Києвом, у середмісті столиці зібрались сотні тисяч людей – і киян, і тих, хто того дня перебував у місті.

Мосіюк додає: за тиждень до підняття прапора над Києвом, 16 липня, Верховна Рада України ухвалила декларацію про державний суверенітет України, це дало потужний поштовх для національної самоідентифікації українців. Тоді ж в Україні активізувався національний рух, і водночас національна символіка почала витісняти радянську.

Нагадаємо, біля будівлі столичної мерії замайорів кримськотатарський прапор.

Великий Київ у Google News

підписатися