Як розповіли в Національному музеї історії України, ця виставка представляє багато археологічних знахідок, що були врятовані й повернені Україні Естонською республікою.
Гендиректор музею Федір Андрощук розповів про меч кілька фактів. За його словами на руків’ї цього меча є оригінальна орнаментика. Вона і деякі інші ознаки дають підстави говорити, що меч виготовили в Північній Європі, скоріш за все, на території сучасної Норвегії.
Важливо підкреслити, що орнаменти, які маємо на руків’ї — це хрести. Тобто ця зброя була зроблена в часи, коли на півночі Європи вже почало поширюватися християнство. Також слід зауважити, що мечі в ті часи коштували дорого. Тому це була статусні речі, їх мали заможні високопоставлені воїни.
Точного місця, де знайшли меч у Львівській області, історики не знають, бо відшукали меч не науковці, а копачі (так звані, чорні археологи). Але той факт, що він був в доволі хорошому як для 1000-літнього меча стані, певно, свідчить — лежав у похованні. Тут слід зазначити, що язичники зазвичай ламали зброю перед тим, як покласти її у могилу разом з померлим воїном. А тут меч цілий. Значить, людину ховали, певно, не за язичницьким, а християнським обрядом.
Меч потребував реставрації. Копачі дістали його з землі вкритим іржою. В такому вигляді вони спробували вивезти знахідку на Захід.
“На щастя, їм це не вдалося. Коли він потрапив до рук музейників, перше, що було зроблено — проведена реставрація і консервація. Це була складна робота, яка забрала чимало часу. Її бездоганно виконав однин з найкращих українських реставраторів виробів з металу Віктор Голуб”, – розповів генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.