Інтригуючу історію багатолітнього дерева розповіли на Facebook-сторінці туристичного сайту “Dobre Club”.
Так от, пальма Лівістона була названа в честь Патріка Мюррея, лорда Лівінгстонського. Він привіз її з Австралії, посадив у своєму саду та й заслужив, що дали ім’я рослині навіть не просто його власне, а назву містечка, де жив та створював красу зимових садів.
Взагалі у природі ці пальми рідко досягають висоти більшої від 25 метрів (та й віку недовгого їм виписано в природі – часто ламаються під своєю вагою). А нині ця поважна пані в Ботанічному саду має вік понад 200 років та проживає у 30-метровому кліматроні, який був створений саме для її комфортного розташування у нас в Україні.
Схоже, що історії про шалені подорожі рослин виросли не на пустому місці. Адже ця пальма у віці десь приблизно років 30-40 перетнула чи не пів України на підводі. За вказівки першого директора Ботанічного саду Траутфеттера її перевезли із Кременця, а з ботанічного саду Кременецького ліцею – до Києва, у новостворений ботанічний сад при університеті Святого Володимира.
У період першої і другої Світових воєн ботанічний сад постраждав досить серйозно. Особливою небезпекою було руйнування скляних стін оранжерей. Для тропічних рослин українські зимові морози несуть лише загибель. Але завдяки зусиллям працівників ботсаду під керівництвом тодішнього директора О.В. Фоміна переважна більшість рослин вижили, замотані в куфайки та ковдри рятівників.
До слова, пальма Лівінгстона гарно розмножується насінням. Щоправда, в ботсаду вона насіння не дає – для цього треба партнер на життєвій ниві чи то просторі.
Але купивши насіння, зауважують автори допису, можна виростити це чудо природи в себе вдома. А ще подейкують, що ці рослини навіть здатні очищувати повітря.
Нагадаємо, що у Національному ботанічному саду ім. М. Гришка можна помилуватись незвичним для цієї пори року явищем – цвітінням трав’янистої рослини роду Вересових, яка мала б цвісти у лютому, алe вирішила почати зараз.
А якщо бажаєте подивитись на осінню казку, Великий Київ спеціально зібрав для вас підбірку листопадових барв у столичному ботсаду.