Києвознавець Кирило Степанець опублікував статтю зі старої газети, де розповідається про тріщини, які виникли на фасаді будинку. Його будували, не враховуючи наявність під землею грунтових вод. А коли дім звели – земля почала осідати, а будівля перекошуватись. Тоді і фіксували тріщини шириною 10 см.
У радянські часи щілини підлатали, мешканців не відселяли. Так вони нам і залишилися. Уже в 2015 році, через півстоліття жителі дому знову почали скаржитися, що переживають за свої оселі – бо з’являються нові тріщини, а на стінах з’являється цвілість від вологи. Місцеві детально дослідили історію свого дому.
Кажуть, що там, де нині розташована прибудинкова територія, раніше було озеро, а поруч – русло річки Либідь. Озеро засипали. Частину території водойми забудували – тепер там школа. Коли сильно дощить, подвір’я будинку заливає. Кажуть, калюжам подітися нікуди, бо високий рівень грунтових вод.
У радянські часи, коли люди ходили до влади та повідомляли, що підлога в квартирах перекошена на 20 градусів, деяких з них відселили та віддали приміщення під науковий інститут. Але не на довго – згодом знову видали ордери на квартири родинам, які стояли в черзі на житло.
У часи незалежної України власники почали потроху продавати квартири в аварійному будинку, частину вдалося зторгувати бізнесу – під офіси. Звичайно, якщо будівля завалиться, не питатиме, зруйнуються квартири разом із мешканцями чи зі співробітниками фірм.
Проте навіть у підї’зді, де найбільші тріщини, досі мешкають власники.
Моя оселя ночами тріщить, у стінах щілини, в підлозі, залізобетонних покриттях з’являються нові тріщини. Діра в підлозі в під’їзді дозволяє нам слідкувати за станом труб в підвалі, які часто ремонтують, – розповідала 10 років тому одна з мешканок.
На цій старій світлині жінка показує грибок на стінах, який поширюється як на верхніх, так і на нижніх поверхах.
Нині на сайтах продажу нерухомості можна побачити пропозиції в будинку за алресою Берестейський проспект, 9:
- вартість однокімнатної з ремонтом на 4 поверсі $60 тис.
- вартість 5-ти кімнатної з ремонтом на 4 поверсі – $135 тис.
Як бачимо, ціни на житло в такому домі не найнижчі в Києві – як-не-як, Шевченківський район. Пишуть в коментарях, що дім цегляний, дворик тихий, гарне транспортне сполучення. Є квартири – знаходяться і покупці, яким потрібно десь мешкати.