У стані високого рівня дистресу вже перебувають 25% українців, — Головаха

Автор: Любава Лисичкіна
21:17 Сьогодні

Найкращим механізмом зняття втоми й стресів є позитивні новини з фронтів.

У стані високого рівня дистресу вже перебувають 25% українців, — Головаха
Про це в інтерв’ю розповів директор Інституту соціології НАН України (ІС НАНУ), член-кореспондент НАНУ, д.ф.н. проф. Євген Головаха.
 
Відповідаючи на  питання про втому та стійкість українців через більш ніж 1000 днів повномасштабного вторгнення росії в Україну науковець нагадав, що питання про потенціал стійкості багато в чому визначає здатність до спротиву.
 
Євген Головаха зазначив, что майже три роки повномасштабної війни не могли суттєво не позначитись на психологічному стані людей. Дослідження вітчизняних соціологів, у тому числі й співробітників ІС НАНУ, свідчать про те, що в 2023 році в Україні було 10% людей, які перебували у стані високого рівня дистресу (руйнівного стресу, коли людині важко жити в такій ситуації). Сьогодні ситуація ускладнилася — вже 25% людей мають високий рівень дистресу.
 
«Це і втрати наші, і людські, і матеріальні – зауважив професор. – Коли люди самі називають головний стресор, то йдеться про переживання, пов’язані з отриманням інформації з медіа. Так що на медіа велика відповідальність. Більше 80% опитаних кажуть, що саме це може спричиняти стрес. Так, стрес є, підвищилась тривожність, стало важче в психологічному сенсі, але головне, це не є визначальним показником морально-психологічної і соціальної стійкості. На другому місці — страх за життя і здоров’я близьких, і цей фактор не змінюється в порівнянні з 2023 роком. Тобто все одно переважна більшість українців, не зважаючи на всі тяготи війни, готові терпіти задля того, щоб в цій війні перемогти».
 
Вчений вважає, що психологічний стан населення  стає важчим, але це принципово не позначається на готовності протистояти агресії:
 
«Тобто, я би так сказав, що українці демонструють високий рівень здатності протистояти навіть психологічним стресорам. Якщо врахувати, що багато людей перебувають у стані дистресу, тобто стресу, який позначається на працездатності людей, все одно переважна більшість готові до спротиву заради того, щоб зберегти незалежність країни. І заради того, щоб Україна закінчила війну на справедливих умовах» 
 Головаха особливо підкреслив, що найкращим механізмом зняття втоми й стресів є позитивні новини з фронтів За його словами, перед наступом в Курській області за два дні Центр Разумкова проводив опитування. І перші два дні до наступу на Курську область були негативні оцінки ситуації в країні. А після того дня, коли почався ось цей успішний наступ і два дні добирали інформацію, оцінки були протилежні ситуації. 
 
Однак соціолог застеріг, що незалежно від того, як складаються події на фронтах, треба створювати вже зараз чітку систему психологічної підтримки населення.
 
До слова, діти і дорослі Київщини можуть отримати безкоштовну психологічну допомогу.

Великий Київ у Google News

підписатися