У школі на Київщині з’явилась власна пасіка – як все почалось і що вийшло

Автор: Галина Ворона
19:21 15.11.2021

У школі на Київщині запустили унікальне соціальне підприємство “Шкільний вулик”. Це пасіка з шести вуликів, за якою доглядають школярі. Таким чином діти вивчають секрети бджолярства та особливості роботи соціальних підприємств. За пів року юні бджолярі стали справжніми “медовими” гуру – самі качають та продають мед, а також виготовляють супутні товари.

У школі на Київщині з’явилась власна пасіка – як все почалось і що вийшло
Світлодіодне освітлення

Школа, де запустили “Шкільний вулик”, розташована у селі Заворичі Броварського району (Калитянська ОТГ).

За допомогою ГО “Наші кроки” ініціатори “Шкільного вулика” вибороли грант у 75 тисяч грн. На ці кошти придбали бджолосім’ї, обладнання та інструменти: вулики, рамки, заставні дошки, костюми, захисні маски, скляну тару, відра, димар, фільтри і т.п.

Шкільний вулик на Київщині

Після цього почалось найцікавіше. Майбутні бджолярі займались благоустроєм території, встановленням огорожі, обробкою і влаштуванням вуликів, переселенням бджіл зі спеціальних транспортних контейнерів у вулики і паралельно з цим вчилися у школі.

На спеціалізованих майстер-класах діти знайомились з основами безпеки на пасіці, бджільницькою справою, а також маркетинговими особливостями просування медової продукції на ринку.

Наразі учасниками проєкту є 15 учнів Заворицького НВК, віком від 7 до 14 років. У кожного із них в шкільному підприємстві своя роль. Так, директоркою підприємства стала учениця 7 класу. У неї є заступник, відділи маркетингу, доставки, піару, відповідальні за фінанси та матеріально-технічне забезпечення.

Своїх маленьких підопічних діти називають “жужики”. Втім, для них бджільництво — це не просто вулики, які кумедно дзижчать, і регулярні відвідини пасіки “задля галочки” — це і робота, і участь у сповненому спецефектами реальному квесті, і турбота про довкілля, і творчість, і пошук шляхів виходу із складної ситуації.

Наприклад, влітку, коли стало зрозуміло, що меду цього року вдасться зібрати менше, ніж планувалося, для додаткового заробітку діти вирішили виготовляти свічки з вощини, просоченої прополісом.

Шкільний вулик на Київщині

Свою продукцію діти продають на ярмарках, а гроші спрямовують на розвиток шкільного самоврядування та “медового” проєкту. Наприклад, у їхніх планах збудувати апібудиночок для безкоштовної лікувальної апітерапії для пенсіонерів та учасників АТО. 

Звісно, у школярів є дорослі куратори — Максим Куліда та Павло Дубовий. Перший, який крім пасічника, є також залізничником, депутатом селищної ради та керівником шкільного гуртка, відповідає за навчальну частину проєкту, розповідає дітям про основи бджільництва, координує їх активності на пасіці. Павло Дубовий не перший рік у громадському житті Калитянської ОТГ, а тому більше займається організаційними питаннями, комунікацією з грантодавцем, а також промоцією соціального шкільного підприємства.

Шкільний вулик на Київщині

Крім того, свою частку допомоги в роботі підприємства виконують і активісти організації “Наші кроки”, які не менш інтенсивно, ніж діти, прониклись ідеєю створення шкільного підприємства і на кожному етапі допомагають в процесі втілення цієї своєї мети.

Читайте також: Рослини з усього світу. Столичний вчитель перетворює подвір’я школи на унікальний сад (ФОТО) 

Великий Київ у Google News

підписатися