У Росії процвітає контрабанда: “човники” везуть як ювелірні вироби, так стратегічні товари

Є люди, які заробляють на життя перевезеннями [речей] на собі, зазвичай це дівчата модельної зовнішності, які часто літають в ОАЕ, країни Заходу. Ще одна категорія човників – співробітники авіакомпаній.

Як повідомляється, у російських соцмережах розвинувся нелегальний ринок контрабанди імпортних товарів — від доставки до Росії документів та ліків до пересилання люксових аксесуарів та гаджетів.

Торгівля забороненою організована за човниковою системою: окремі росіяни виїжджають за кордон, закуповують необхідні товари, а потім ввозять їх до Росії під виглядом особистих речей. Особливим попитом користуються предмети розкоші, ювелірна продукція та дорогі гаджети. У соцмережах та месенджерах працюють “численні канали”, в яких відкрито пропонуються послуги з пересилання з-за кордону документів, ключів, продуктів, представницьких товарів, медикаментів та іншого.

Зокрема у квітні митники затримали 32-річну росіянку, яка намагалася провезти куплені в ОАЕ вироби відомих ювелірних брендів: Cartier, Hermes, Van Cleef and Arpels, Casa Gi, Rolex. З Еміратів найчастіше намагаються привезти до Росії незадекларовані товари, у тому числі годинники та кільця, які видають за подарунки.

“Є люди, які заробляють на життя перевезеннями [речей] на собі, зазвичай це дівчата модельної зовнішності, які часто літають в ОАЕ, країни Заходу. Ще одна категорія човників – співробітники авіакомпаній. У бортпровідників досить скромна зарплата, тому деякі йдуть на порушення внутрішніх правил роботодавця та митних правил — беруть на замовлення за кордоном продукцію і мають від цього пристойний відсоток”, — пояснило джерело у транспортній поліції.

Згідно з даними Федеральної митної служби РФ (ФМС), кількість порушених кримінальних справ про контрабанду (ст. 226.1 КК РФ) після початку війни в Україні збільшилася з 258 справ у 2022 році до 419 справ у 2024-му. За перші місяці 2025 року митні органи порушили 121 кримінальну справу за статтею про контрабанду. Сукупна вартість переміщених товарів цього року – 1,5 млрд рублів.

Крім того, з початку поточного року було порушено 226 адміністративних справ у сфері митного законодавства, пов’язаних із спробою перевезення “стратегічно важливих товарів та ресурсів”. Вартість вилучених предметів склала 74,8 млн. рублів. Усього за період з 2022 по 2024 рік митники завели 3758 проваджень у таких справах (росіяни спробували провезти товари на 1,9 млрд рублів).

Більшість спійманих на митниці човників запевняють, що не знайомі з митними правилами. У ФМС зазначили, що найчастіше вони намагалися провезти алкогольну та тютюнову продукцію, лісоматеріали та прикраси.