Науковці Природничого до Міжнародного дня музеїв створили програму, яка допомагає побачити диво в звичних речах. Ви почуєте історії, яких не знайдеш у підручниках. Реєстрація на події не потрібна, головне будьте вчасно на місці проведення.
Анонсували програму у Національному науково-природничому музеї НАН України.
11:30 – 12:50 Інтерактивна програма «10 ДИВОВИЖНИХ РОСЛИН»
Іноді вважають, що рослини – це малоцікаві живі організми. Але на новій події ми будемо сперечатися з цією думкою, адже в нашій дослідницькій лабораторії підготували спеціально для вас 10 історій про загадкових та дивовижних представників царства флори.
Під час події буде демонстрація, на якій можна буде всі зразки потримати в руках, далі екскурсія з низкою завдань та квест.
Автор та ведучий: Олексій Коваленко
Місце проведення: 4-й поверх, конференційна зала музею.
11:30 – 12:30 Навчально- ігрова демонстрація «ДИВОВИЖНИЙ СВІТ КОМАХ УКРАЇНИ: ХТО ДЕ ЖИВЕ»
Гра на навчально-ігровому стенді про комах – це цікавий та пізнавальний спосіб ознайомити дітей з різними видами комах, місцями їх проживання в природі. Під час демонстрації відвідувачі зможуть дізнатися цікаві факти про комах України, зокрема занесених до Червоної книги України, їх роль у природі та важливість для екосистем.
Автори та ведучі: Олександр Пархоменко – старший науковий співробітник Відділу Зоологія та Марина Шишкіна – провідна інженерка відділу Зоологія ННПМ НАН України.
Місце проведення: 3-й поверх, ЕНТОМОЛОГІЧНА експозиція.
11:30 – 12:30 Демонстрація «СЛІДАМИ ЗЕМНОВОДНИХ: ЗНАЙОМСТВО З АМФІБІЯМИ УКРАЇНИ» ваша дитина зможе взяти участь у грі “Хто де живе?” — це весела і пізнавальна активність для розвитку уяви та знань про природу. Жива дискусія: для всіх, хто цікавиться амфібіями, їхнім життям і важливістю для екосистеми, пропонуємо неформальну бесіду з дослідницею. Тут ви зможете поставити будь-яке питання про земноводних: де вони живуть, як зимують, чому зникають і чим вони корисні природі. Це не лекція, а відкрите спілкування в колі однодумців. Підходьте, ставте питання, обговоримо усе, що вас цікавить!
Авторка та ведуча: Ніна Петренко – молодша наукова співробітниця Відділу Зоологія ННПМ НАН України.
Місце проведення: 3-й поверх, експозиція РЕПТИЛІЇ.
12:00 – 13:00 Майстер-клас «РОЗКОЛЮВАННЯ КРЕМЕНЮ ТА ВИГОТОВЛЕННЯ ЗНАРЯДЬ ПРАЦІ ЛЮДИНИ ПІЗНЬОГО ПАЛЕОЛІТУ»
На заході ви спробуєте власноруч розколоти кремінь і виготовити знаряддя праці подібне до того, які використовували люди пізнього палеоліту. Автор заходу розповість про те, які знаряддя праці археологи виявляють на стоянках кам’яної доби.
Автор та ведучий: Дмитро Ступак – кандидат історичних наук, науковий співробітник відділу кам’яної доби ІА НАН України.
Місце проведення: 2-й поверх, Експозиція ПЛЕЙСТОЦЕН.
12:30 – 13:30 Практикум «РОСЛИНИ В ДЕТАЛЯХ»
Ми зазирнемо у мікросвіт рослин. Для цього скористаємось збільшувальним приладдям. Опануємо навички користування ним та поглянемо на структури, які неможливо побачити неозброєним оком.
Авторка та ведуча: Катерина Новосад – наукова співробітниця Відділу Ботаніка. Місце проведення: 4-й поверх, Експозиція Флора України.
13:00 – 14:00 Екскурсія «У СВІТІ РИБ»
Лекція присвячена різноманіттю риб та іх адаптацій до навколишнього середовища.
Автор та ведучий: Анатолій Паньков – молодший науковий співробітник, зберігач колекції іхтіологічних фондів зоологічного відділу ННПМ НАНУ
Місце проведення: 3-й поверх, Експозиція РИБИ.
13:00 – 15:00 Демонстрація «ПОДАРУЙ СЕРПОКРИЛЬЦЮ ШАНС НА ЖИТТЯ»
Напевно, кожен стикався з дилемою, коли перед Вами на землі лежить пташеня серпокрильця або дорослий серпокрилець випадково залетів у Вашу квартиру чи офіс? Що робити в такій ситуації? Ми розповімо, як найкраще діяти: чим годувати пташеня, як визначити його приблизний вік, а також куди можна звернутися, якщо Ви боїтеся, що не зможете самостійно його виростити. На давніх колекційних екземплярах ми також продемонструємо, чому серпокрильці не можуть ходити по землі, як виглядає їхній дзьоб, які у них крила та наскільки вони довші за хвіст. Рятуючи птаха, Ви повертаєте часточку душі світу та світло у свою душу. Ви даруєте йому шанс на небо і краще розумієте гармонію між людьми та природою. У часи війни беззахисні тварини часто стають жертвами, страждаючи від руйнівної сили вибухів та втрати свого природного середовища. Вони, як і люди, потребують нашої допомоги та захисту. Ми маємо можливість допомогти тим, хто не може захистити себе сам.
Авторки та ведучі: Світлана Тайкова та Ганна Клочко – наукові співробітниці Відділу зоології ННПМ НАН України.
Місце проведення: 3-й поверх, Експозиція ПТАХИ.
13:00 – 14:00 Майстер-клас “ЖИТЛОБУДУВАННЯ КАМ’ЯНОЇ ДОБИ»
На цьому заході ви матимете нагоду спробувати себе у ролі первісних архітекторів і створити зменшену копію споруди з кісток мамутів своїми руками!
Авторка та ведуча: Аліна Ступак – молодша наукова співробітниця Відділу Палеонтології ННПМ НАН України.
Місце проведення: 2-й поверх, Експозиція ПЛЕЙСТОЦЕН.
13:00 – 15:00 Арт-простір та діалоги з науковцем «КОЛЬОРОВИЙ СВІТ ТВАРИН: ТВОРЧИЙ РЕЛАКС У МУЗЕЇ»
Уявіть собі місце, де можна зупинитися, вдихнути глибше, взяти до рук олівець — і вирушити у мандрівку кольором слідом за тваринами. Звичайними… і не дуже… У нашому арт-просторі кожен — від малюка до дорослого — знайде щось своє:
– розмальовки-антистрес для різного віку
– малювання тварин — із підказками, гумором і любов’ю до природи
– цікаві факти про ссавців, їхні неймовірні здібності та вподобання
А головне — можливість поставити будь-яке запитання науковцю, який знає, чому кажан не птах, а єнот — надзвичайно цікава істота…
Авторка та ведуча: Євгенія Улюра – старша наукова співробітниця Відділу Зоологія НННПМ НАН України.
Місце проведення: 3-й поверх, Експозиція ССАВЦІ.
13:00 – 14:00 Екскурсія «СУПЕРГАДЖЕТИ РОСЛИН: ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНІ РІШЕННЯ У ЦАРСТВІ ФЛОРИ»
Рослини володіють дивовижними пристосуваннями до умов довкілля. Високотехнологічні колючки, хімічна зброя масової дії, хитромудрі пастки для вловлення здобичі, в’язкі рідини для загоєння пошкоджень. На інтерактивній екскурсії поговоримо про гаджети рослин – як вони допомагають їх. власниками і як люди надихаються цими інженерними рішеннями для розробки інноваційних продуктів.
Авторка та ведуча: Марія Каліста – ботанікиня.
Місце зустрічі: 13:00 , 4-й поверх біля найяскравішої в музеї КАРТИ УКРАЇНИ.
14:30 – 15:50 Інтерактивна програма «ФРУКТИ ПРОТИ ОВОЧІВ: БОТАНІЧНІ ПАРАДОКСИ НА КУХНІ»
Фрукти та овочі. Навряд чи у Всесвіті існують більш заплутані речі. Тисячі років ми класифікуємо їх як заманеться, вчимо дітей, що огірок – це овоч, кавун – найбільша в світі ягода, а мигдаль – це горіх. Стверджуємо, що все це неправда з ботанічного погляду та запрошуємо вас інтерактивно дослідити проблему.
Ми дізнаємось, чому помідор – це фрукт, але чого його не кидають до фруктового салату. Розкриємо таємницю про те, який плід найбільший на нашій планеті, чому груша – це теж яблуко та чому полуниця не ягода (і малина теж).
Автори та ведучі: Олексій Коваленко та Марія Каліста – ботаніки.
Місце проведення: 4-й поверх, конференційна зала музею.
15:00 – 16:30 Демонстрація «ЧЕРЕП – НЕ ПРОСТО МОЗКОСХОВИЩЕ»
На демонстрації можна дізнатись про подібності та відмінності в будові черепів різних тварин, відмінності в будові черепів людей. Учасники зможуть власноруч дослідити черепи та заглянути в середину.
Автор та ведучий: Леонід Горобець – провідний науковий співробітник Відділу палеонтології ННПМ НАН України.
Місце проведення: 2-й поверх, експозиція НЕОГЕН.
16:00-17:30 Екскурсія «ПЛАНЕТА РОСЛИН: БОТАНІЧНА ЕКСКУРСІЯ ЧОТИРЬМА ПОВЕРХАМИ ПРИРОДНИЧОГО МУЗЕЮ»
Рослини – дивовижні. І на події ми поговоримо саме про це на всіх 4 поверхах природничого музею. Ботанічна екскурсія цього разу вийде з-під контролю і нам доведеться оглянути мінерали, які пов’язані з царством флори, викопні рештки з відділу палеонтології, експонати тварин, які мають тісні зв’язки з рослинами і, звісно, експозицію 4 поверху ми оглянемо вздовж та впоперек. Це історія про роль рослин в існуванні планети, про їхній вплив на нашу цивілізацію у минулому та майбутньому.
Автор та ведучий: Олексій Коваленко – ботанік.
Місце зустрічі: 16:00 , 4-й поверх біля найяскравішої в музеї КАРТИ УКРАЇНИ.
Приходьте всією родиною — і відчуйте, що музей може бути не лише про минуле, а й про нас самих — тут і тепер, говорять науковці.
Нагадаємо, у найближчу неділю Міжнародний день музеїв – куди піти безкоштовно