Під час зустрічі з киянами міністр Карандєєв сказав, що в Китаєво має бути заповідник та проводитися розкопки.
Сьогодні йдеться не тільки про збереження історичного місця в Києві – Китаєва, а й про необхідність його облаштування для людей, – сказав Карандєєв.
Нажаль, поки ця заява є більше декларативною, бо справа щодо землі та забудовника перебуває у судах.
Нині також перебуває на розгляді петиція №12969 “Захистити від забудови Поселення часів Київської Русі в урочищі Китаїв”, зареєстровна на сайті Київради. Вона набрала достатню кількість голосів.
Китаївське городище (за літописними згадками 1154, 1161 років мало назву Пересічень) складається з величезної фортеці, самого міста (посад), трьох великих курганних могильників X-XI століть, де і до цього часу лежать кістки наших предків, та величезної системи печер X-XII століття.
Проте на місці унікального для всієї Європи комплексу забудовник планує звести чергові ЖК, паркінг та ТРЦ. Землю передала Київрада за часів Черновецького. А у лютому 2024 року Господарський суд відмовив у задоволенні позову Офісу генерального прокурора щодо скасування передачі земель під забудову.
Китаїв знаходиться поблизу Національного парку “Голосіївський”. Боротьба за збереження цієї місцевості триває вже майже 20 років. Київ – єдина європейська столиця, яка зберегла у своїх межах комплекс археологічної культурної спадщини древнього міста.
Рішення забудувати культурну спадщину національного рівня прийняли за часів головування Леоніда Черновецького, якого зараз підозрюють у державній зраді. Землю в оренду віддали Київській овочевій фабриці, яка згодом підписала інвестиційний договір з Saga Development.
“К.А.Н. Девелопмент”, яка взялася за забудову історичного урочища Китаїв, заснував Ігор Ніконов, який був першим заступником голови КМДА Віталія Кличка.