У Лаврі археологи знайшли неординарний керамічний глек

Автор: Любава Лисичкіна
23:15 08.09.2023

У заповненні господарського підкліту споруди княжої доби знайдена неординарна керамічна посудина. Глек зберігся на висоту 19,5 см, його діаметр у середній частині тулуба 13 см. Збоку на ньому залишився слід від кріплення втраченої ручки.

У Лаврі археологи знайшли неординарний керамічний глек
Про це повідомив завідувач сектору археології Національного заповідника Києво-Печерська лавра Сергій Тараненко.
 
За словами науковця,  попри відносно поширену у давньоруський час таку форму столового посуду, повних аналогій цій знахідці не так багато.
У 1987 р. на київському Подолі у будівлі ІІ пол. ХІ ст. виявлений глек аналогічний  тільки но знайденому.  Автори (В. Зоценко та О. Брайчевська) вважали, що ця форма не має місцевих коренів, а належить до керамічного комплексу салтово-маяцької та аланської культур ІХ–Х ст., репрезентуючи південно-східноєвропейський імпорт до Києва. Інші науковці (О. Комар) вбачають у таких формах давньоруську імітацію кримських полив’яних глеків.
 
Інший схожий екземпляр трапився 1999 р. у житлі І пол. ХІІІ ст. у «місті Володимира» давнього Києва (публікація А. Козловського та М. Ієвлєва). Але на цьому фрагменті глека розширення вінець менше, а лінійний врізний орнамент нанесений нижче, вже на плічках.
 
Цікаво, що як і в нашому випадку, обидві наведені знахідки походять із приміщень, пов’язаних із ремісничою діяльністю.
 
Відомо, кожна історична місцевість Києва має цікаве походження назви: деякі топоніми ще з часів Київської Русі.

Великий Київ у Google News

підписатися