Сьогодні депутати Київради звернулися до Верховної Ради щодо недопущення позбавлення можливості місцеве самоврядування фінансувати з бюджету столиці Сили безпеки та оборони. Також звернення про недопущення вилучення коштів місцевих бюджетів направили президенту та парламентарям.
У зверненні Київради до Верховної Ради мова йде про недопущення вилучення військового податку на дохід фізичних осіб (ПДФО) з бюджету Києва до Державного бюджету України (40% із зарплат військовослужбовців, – ред). Загалом мова йде про 94 мільярди гривень з усіх територіальних громад України.
Звернення були ухвалені більшістю депутатів від партій “Європейська Солідарність” та УДАР. Депутати партії “Слуга народу” та переважна більшість колишніх депутатів ОПЗЖ за звернення не голосували або утримались. “Слуги” звинуватили депутатів від “ЄС” та УДАРУ в “антидержавницькій позиції”, УДАР та ЄС звинувачували “Слуг” у “руху до диктатури”.
Детальніше у матеріали “ВК”.
Депутати від УДАРУ та “ЄС” вважають, що військове ПДФО повинно залишитися у бюджеті столиці для нагальної допомоги військовим частинам, адже командири за потреби звертаються до місцевої влади, а не до парламенту та Кабміну.
“У Верховній Раді фракція “Слуги народу” хоче позбавити місцеве самоврядування можливості фінансувати нагальні потреби військових частин. Я хочу нагадати, що 90% фінансування нагальних потреб у військових частин фінансується за рахунок місцевого самоврядування місцевого бюджету. І це по всій країні. І скажіть, будь ласка, як командири військових частин зможуть потрапити до Кабінету Міністрів, щоб вирішити це питання. Яким чином вони будуть купляти бронежилети, шоломи й все інше що їм потрібно для підготовки хлопців на фронт. Тому потрібно зупинити це свавілля”, – наголосив депутат Київради від УДАРу Дмитро Білоцерковець.
Також депутати від “Європейської Солідарності” вважають, що Офіс президента прагне звузити повноваження місцевої влади та одноосібно вирішувати куди спрямовувати гроші.
Так, депутатка Вікторія Пташник від “ЄС” (замість Віктора Кононенка, який склав мандат, щоб сконцентруватись на службі в ЗСУ, – ред), нагадала про нещодавній виступ на форумі “Диригенти змін” віцеспікера Верховної Ради Олександра Корнієнка, який зазначив: “Ми зараз тестуємо модель переходу від парламентсько-президентської держави до президентської, з сильним президентом”.
“Так от саме на цьому форумі він сказав про те, що сильний президент через своїх перфектів буде здійснювати нагляд за місцевим самоврядуванням. Мені б дуже не хотілося, щоб сильний президент здійснював нагляд за місцевим самоврядуванням в тому числі за київською громадою. І те, що зараз відбувається історія навколо вилучення військового ПДФО з бюджету громад, це означає, що якісь дуже сильний президент хоче контролювати абсолютно все. Але ми не за це боролися раніше і реформа децентралізації була здійснена не для цього”, – наголосила Пташник.
Депутат від “ЄС” Леонід Ємець з трибуни присоромив депутатів, які не голосували за звернення, адже децентралізація є однією з основних вимог Європейського Союзу, членом якого прагне стати Україна.
“Те, що зробила влада минулого скликання, запустивши процес децентралізації, це є демократія. Те, що відбувається зараз – це рух до диктатури. І коли ми зараз звертаємося до Верховної Ради не робити цього руху у диктаторське минуле, то це як раз тому, що я пройшов через декілька Майданів. Я не хочу нових Майданів, я не хочу диктатури у нашій країні. Я хочу демократії, а ПДФО – це одна з ознак демократії й мені дивно, коли наші колеги, які обрані київською громадою і які представляють київську громаду голосують проти або утримуються. Це позиція проти демократії, це позиція за рух до диктатури”, – наголосив Ємець.
Натомість депутати від партії “Слуга народу” звинуватили депутатів від УДАРУ та ЄС в антидержавницькій позиції, адже на їхню думку урядовці краще будуть розподіляти гроші на потреби військових
“Бюджет міста Києва приблизно 75 мільярдів, бюджет ПДФО на кінець року з військових буде десь 10 мільярдів. Станом на зараз Київ не виділяє ці 10 мільярдів на забезпечення військових. Те, що воно повернеться у Державний бюджет, якщо таке рішення прийме Уряд, то ці гроші підуть на закупівлю зброї, тому що в Україні немає інших грошей, щоб покупати зброю для того, щоб воювати, для того, щоб захищати Україну, для того, щоб Київ не був в окупації, як міста на Півдні й Сході України. Це єдині гроші, за які ми можемо покупати зброю. Тому ось ці маніпуляції є нічим іншим як антидержавницькою позицією, хтось вже забув що йде війна”, – наголосила Семенова.
Заступник міського голови та секретар Київради Володимир Бондаренко попросив депутатів від “Слуга народу” не пересмикувати та висловив сподівання, що 94 мільярди гривень, які держава може забрати з місцевих бюджетів будуть збережені.
“Буду дуже сподіватися, що ці 94 мільярди, які держава позбирає з усіх територіальних громад України, не тільки Києва, збережуть. Але знову ж таки, виникає дуже проста ситуація, коли я б не пересмикував у такому випадку. Тому що 94 мільярди на дефіцит Державного бюджету, який минулого року був 17,6%, а зараз вже 716 мільярдів станом на серпень, ну не впливає жодним чином. І розподіл там цих коштів, які забирається як військове ПДФО трошки також по іншому”, – пояснив Бондаренко.
Наразі депутати очікують розгляд звернень Київради парламентом та президентом.
Також депутати Київради ухвалили рішення про збільшення матеріального резерву до 15,3 мільйона гривень – “Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 12 грудня 2019 року №451/824 про затвердження міської цільової програми забезпечення готовності до дії за призначенням територіальної підсистеми міста Києва єдиної державної системи цивільного захисту на 2000-2023 роки”.
Читайте також: Європарламент закликав українську владу зберегти незалежність місцевого самоврядування – Резолюція
Нагадаємо, сьогодні столичні депутати збільшили фінансування міської цільової програми “Захисник Києва” на 1,26 мільярда гривень. Гроші спрямують на придбання пікапів, безпілотних летальних апаратів, бронежилетів, ремонт техніки тощо.
Як повідомляв “ВК”, минулого року на фінансування сил безпеки та оборони Києва з міського бюджету було виділено майже 850 мільйонів гривень. За 6 місяців 2023-го – понад 380 мільйонів. Тобто, загалом – понад 1,2 мільярда.