У Києві знищили унікальні скульптури українського художника, причину пояснити не змогли 

Автор: Леся Москаленко
10:21 01.12.2021

Дві скульптури художника Володимира Федька, які стояли на подвір’ї школи №3 На Виноградарі за адресою Проспект Правди 84, були демонтовані. Їх руйнували спецтехнікою на очах у учнів. Одна скульптура за іронією долі називалася «Освіта», інша – «Всесвіт космічний». Роботи Володимира Федька знайомі кожному киянину, адже саме його мозаїки прикрашають станцію метро «Золоті ворота».

У Києві знищили унікальні скульптури українського художника, причину пояснити не змогли 
оренда квартири Київ

Син художника Устим Федько дізнався про знесення скульптур, приїхав до школи, викликав поліцію та написав заяву.  На своїй сторінці у Фейсбуці він написав: «Деколи і ворога не треба, невігластво все зробить за нього… І рідкісні по виконанню керамічні скульптурні мистецькі об’єкти стираються з мапи міста і громади, бо виявляються нічиї…»

знищені скульптури художника Володимира Федька

Устим розповів «Великому Києву», що намагався з’ясувати у керівництва школи, хто саме дав вказівку зносити скульптури. Директорка школи увесь час повторювала, що скульптури не належали школі, вони були «нічиї» і що вказівку давала не вона, а Райвідділ освіти. Також вона стверджувала, що є всі документи на демонтаж скульптур, однак жодних паперів ані Устимові ані поліції не показала. 

«Ті скульптури стояли із 1977 року, – розповідає Устим, – виконані вони були в унікальній техніці, зліплені вручну з шамоту – випаленої вогнетривкої глини. Це були п’ятиметрові керамічні стелли, ще на кілька метрів закопані в землю. Їх зруйнували вщент, те що залишилося від «Освіти» вивезли, а уламки «Всесвіту космічного» склали десь на подвір’ї школи, бо на той час я вже приїхав на місце і директорка злякалася. Бо я сказав, що є спадкоємцем авторських прав на ці роботи і маю намір позиватися до суду».

знищені скульптури художника Володимира Федька

Устим Федько каже, що в радянську епоху монументальне мистецтво було чи не єдиним майданчиком для творчого експерименту, так виник і незвичайний комплекс школи №3. І додає,, що руйнація творів мистецтва вже стала справжнім лихом для Києва. Рішення про знищення столичних пам’яток приймають люди, вкрай далекі від розуміння мистецтва, не залучаючи експертів і громадськість, то унікальну мозаїку зруйнують, то пам’ятку архітектури знесуть, то скульптуру демонтують.  

знищені скульптури художника Володимира Федька

Він має намір все ж таки розібратися, хто дав вказівку знести скульптури його батька, та по можливості, врятувати бодай те, що залишилося. Чи можна відреставрувати хоча б частину композиції, поки що складно сказати. 

знищені скульптури художника Володимира Федька

Фотографії надані Устимом Федьком

Великий Київ у Google News

підписатися