У Києві вперше можна побачити картини Марії Примаченко із циклу “Людям на радість”

Автор: Галина Ворона
19:53 13.04.2023

Національний музей українського народного декоративного мистецтва вперше представляє виставку творів Марії Примаченко із циклу “Людям на радість”. За ці роботи народна художниця отримала звання лауреата Державної премії імені Т.Г. Шевченка. Повний цикл творів експонувався на виставці номінантів у 1966 р. у Києві в Спілці художників України.

У Києві вперше можна побачити картини Марії Примаченко із циклу “Людям на радість”

Виставкова експозиція презентує 22 твори з музейної колекції, серед яких – “Слава України” (1965 р.), “Домашні маки” (1965 р.), “Гості у лева” (1963 р.), “Ведмеді на пасіці” (1965 р.), “Калинові береги” (1966 р.) та інші.

В них багатий внутрішній світ майстрині, її народна мудрість постають перед нами через філософську насиченість та сонячно-яскраву палітру її творів, яка має велику силу емоційного впливу.

Більше шістдесяти років присвятила майстриня улюбленій справі – малюванню, залишивши людям велику художню спадщину – понад 2000 творів.

Творчий шлях Марії Примаченко розпочався в 1935 р. у Києві в Школі майстрів народного мистецтва та в Центральних експериментальних майстернях, які було організовано для підготовки Першої української виставки народного мистецтва 1936 р.

Працюючи в майстернях, молода майстриня відразу заявила про себе як про художника з особливим світобаченням, аналогів якому немає ані в українському, ані у світовому мистецтві. Вже з її перших робіт середини 1930-х рр. перед нами постає дивовижний “примаченківський” світ звірів, фантастичних істот, птахів і квітів.

З початком 1960-х рр. в житті та мистецтві Марії Оксентіївни розпочався новий етап. Це був період не тільки творчих знахідок та новацій, але й активного творчого життя. У рідному селі майстриня організувала невелику дитячу художню студію.

У творах Марії Примаченко закарбувалися жива стихія народного мистецтва, пісенний фольклор, легенди поліського краю. Створивши власний мистецький стиль, у межах якого нескінченні варіанти декоративних, орнаментальних, жанрових і пейзажних композицій з квітами, птахами та звірами, художниця формувала на папері потужне емоційне середовище, наповнювала його довершеною красою.

  • Виставка триватиме до 31 травня 2023 р.
  • Національний музей українського народного декоративного мистецтва працює з 10:00 до 17:00 у середу – неділю (понеділок, вівторок – вихідні) за адресою: вулиця Лаврська, 9.

Читайте також: З’явився 3D-тур зруйнованим музеєм Марії Примаченко в Іванкові

Нагадаємо, 25 лютого 2022 року Історико-краєзнавчий музей Марії Примаченко у селі Іванків Київської області згорів після бомбардування – у нього потрапило 4 ракети окупантів. Серед іншого в ньому зберігалася колекція картин видатної української художниці Марії Примаченко. На щастя, працівники музею сховали всі 14 картин Примаченко, а коли почалась пожежа – ризикуючи життям, витягнули їх зі зруйнованої будівлі, що палала. Врятовані картини показували у Києві.

Великий Київ у Google News

підписатися