У Києві відбудеться саміт до третьої річниці повномасштабного вторгнення: хто відвідає столицю

24 лютого в Києві відбудеться масштабний саміт за участі лідерів країн-партнерів та представників європейських інституцій. Захід приурочено до третьої річниці початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Частина учасників приїде до столиці особисто, інші — долучаться онлайн.

Про це пише РБК-Україна.

Очікувані гості та теми обговорень
Президент Європейської ради Антоніу Кошта та голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підтвердили свій візит до Києва. Кошта наголосив, що разом із президентом Єврокомісії прибуде до України, аби підтвердити підтримку українського народу та президента Володимира Зеленського.

Окрім того, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що до Києва прибуде колегія європейських комісарів. Уряд України планує провести спільні консультації з представниками ЄС, зосередивши увагу на питаннях безпеки, оборони, санкцій проти Росії та інтеграції України до Євросоюзу.

Представництво країн-партнерів

  • Литва: президент Гітанас Науседа заявив про свій візит до Києва, зазначивши, що саміт буде масштабнішим, ніж формати Балтійських або Північних країн.
  • Іспанія: прем’єр-міністр Педро Санчес повідомив про поїздку до Києва 24 лютого, щоб підтвердити підтримку Іспанією української демократії та президента Зеленського.

Читайте також: Шольц висловив підтримку вступу України до ЄС та спростував заяви Трампа

Географія учасників: від Вашингтона до Токіо
Президент Володимир Зеленський підкреслив, що метою саміту є напрацювання чітких рішень щодо миру, гарантій безпеки та колективної політики західних країн. Очікується участь лідерів від Іспанії до Фінляндії, від Великобританії до Польщі, а також представників зі США та Японії.

Контекст подій
Перед самітом у Києві 18 лютого в Ер-Ріяді відбулася знакова зустріч між делегаціями США та Росії — перша з початку повномасштабної війни. Перемовини тривали понад чотири години та завершилися домовленістю про створення робочих груп для пошуку шляхів припинення конфлікту. Проте українська та європейська сторони участі в цих перемовинах не брали.

Реакцією на зустріч у Саудівській Аравії стали позачергові саміти у Франції за участю лідерів країн НАТО та ЄС. Крім того, у контексті підготовки київського саміту пролунала критика президента США Дональда Трампа на адресу Володимира Зеленського, на що президент України відповів, що подібні заяви є наслідком російської дезінформації.