У Києві та області взяли найбільше кредитів за програмою “Доступна іпотека 7%”: важливі деталі

Автор: Тетяна Сененко
18:25 17.02.2022

Мінфін похвалився, що за програмою «Доступна іпотека 7%» банки та громадяни підписали 1723  кредитних договорів. Йдеться про суму 1,472 млрд грн, на які позичальники придбали нерухомість.

У Києві та області взяли найбільше кредитів за програмою “Доступна іпотека 7%”: важливі деталі

Майно на первинному ринку придбало 19,9% користувачів програми, на вторинному — 80,1%.

Від моменту старту програми до банків надійшло 2364 заявок на участь на загальну суму 2,033 млрд грн. З цієї суми яких 20,6% становить первинний ринок і 79,4% – вторинний

Державна програма «Доступна іпотека 7%» охоплює 25 регіонів разом із м. Київ. Як повідомляє Мінфін.

Найбільше заявок надійшло:

  1. Київська обл. (31,66%);
  2. м. Київ (27,86%);
  3. Львівська обл. (6,62%);
  4. Харківська обл. (5,51%);
  5. Волинська обл. (3,75%).

Щоб у вас був шанс на отримання дешевого іпотечного кредиту, ви маєте відповідати наступним вимогам:

  • ви повинні мати громадянство України;
  • вам має бути не менше 23 і не більше 50 років.
  • на момент повного погашення кредиту вам має виповнитися не більше 70 років.
  • місячний дохід кожного члена вашої родини за останні 6 місяців не повинен перевищувати 10 середніх зарплат у регіоні, де будете купувати нерухомість. У Києві це приблизно 218 тисяч гривень на місяць, у Львові – 125 тисяч гривень на місяць.
  • ви не повинні мати у власності житла, площа якого перевищує 50 квадратних метрів. Цього немає у красивій презентації Мінфіну, але це вам повідомлять у банку.
  • сукупний дохід вашої родини повинен бути достатнім для виплати кредиту і життя родини. До прикладу, якщо ви отримаєте іпотечний кредит на мільйон гривень з виплатою упродовж 20-ти років, то переплатите на відсотках 860 тис гривень а щомісячний платіж становитиме 7,7 тисячі гривень. Якщо у вас мала офіційна зарплата, але ви ще працюєте, як ФОП, можете надати банку всі документи і він просумує ваш дохід.
  • ваша кредитна історія (відомості про всі ваші попередні та поточні кредити, як фізичної, так і юридичної особи) має задовольнити кредитора, себто – банк, до якого ви звернулися по кредит.
  • у вас повинна бути сума, достатня для мінімального внеску вартості нерухомості, який треба зробити зразу. Це 15% від вартості житла. А якщо сума кредиту максимальна (2,5 мільйона гривень), то це 20%.

Яким має бути житло, придбане в кредит під 7%

 
  • не старшим трьох років. Тобто, цьогоріч ви можете взяти кредит під нерухомість, введену в експлуатацію не раніше 2018 року.
  • вартістю до 2,5 млн гривень. З них банк дасть вам кредит максимум на 2 млн гривень.
  • з площею, яка не перевищує 50 квадратних метрів на одну особу або на родину із двох осіб. На кожного наступного члена родини додається 20 «квадратів». Наприклад, сім‘я із трьох осіб може отримати кредит під 7% на житло площею 70 квадратних метрів. Програма дозволяє придбати на 20% більшу житлову площу, тобто 70 + ще 14 квадратних метрів, але ці додаткові метри ви будете сплачувати вже на загальних умовах.
  • кредит можна брати як на житло, введене в експлуатацію, так і на недобудови. Але банки неохоче дають кредити на недобудоване житло, пояснюючи це ненадійністю забудовників.

Як це працює?

Дешеві кредити держава забезпечує, компенсуючи частину відсотків банкам із бюджетних грошей, а саме – із Фонду розвитку підприємництва. Тож до програми «Доступна іпотека 7%» долучені ті банки, котрі є партнерами фонду. Такі, як ОТП банк, Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Кредобанк, Мегабанк, Глобус.

Чиновники запевняють, що пільгові кредити доступні для всіх українців, та чи правда це? По перше, вимоги як до позичальника так і до нерухомості, яку він планує купити в кредит, дуже звужують коло реальних кандидатів. Навіть у Києві квартир площею 50-90 кв метрів і вартістю до 2 млн гривень у будинках, введених в експлуатацію максимум три роки тому, зовсім небагато. А що вже казати про менші міста та містечка.

 Авторка матеріалу поцікавилася у відділі Приватбанку у Обухові  (Київська область), яка основна причина відмов у кредитуванні за державною програмою. Неможливо знайти нерухомість, яка б відповідала вимогам, це причина 90% відмов, – відповіли у банку.   

Чи так все просто

Ми поцікавилися чи дадуть нам пільговий кредит у двох банках-учасниках програми: ОТР банку та Приватбанку. В ОТП все докладно розповіли і чесно попередили, що аби кредит погодили, сукупний дохід родини має бути хоча б 50-60 тисяч гривень на місяць. Також повідомили, що банк видає кредит під 7% лише на здане в експлуатацію житло. Мовляв, працювати із забудовниками – завеликий ризик. Але, щоб остаточно погодити питання кредиту, потрібно надати всі свої дані і скласти заявку. Якщо відповідь позитивна, кредит можна отримати доволі швидко.

У ПриватБанку одразу ж попередили про те саме – лише житло, введене в експлуатацію. І запропонували просто зараз на місці за 5 хвилин дізнатися, чи погодить банк надання кредиту. Ця послуга доступна у всіх відділеннях. Менеджер швидко ввела в анкету короткі дані і відлік часу пішов. Якщо ваш попередній запит погоджено, вам перетелефонує кредитний менеджер. За 5 хвилин надійшла відповідь – у пільговому кредиті під 7% нам відмовлено. Чому саме, банк не повідомив. Зате запропонували скористатися іншим кредитом – під 13% річних. 

Нагадаємо, рішення про доступну іпотеку уряд прийняв наприкінці січня 2021 року.

До слова, не слід забувати і про ризики. По перше, пільговий кредит ви отримуєте під заставу майна, яке купуєте. По друге, кредитний договір ви укладаєте з банком а не з державою, тобто, пільгова ставка діятиме доти, доки держава відшкодовує банкам кошти з бюджету. Якщо кредит на тривалий час – років 15-20, чи можна бути певним, що якийсь наступний уряд не скасує іпотеку під 7%. Якщо так станеться, вам доведеться сплачувати банку зовсім інші відсотки.

Великий Київ у Google News

підписатися