У Києві розрослися банани – як рослина зі спекотних країв прижилася в кліматі столиці

Автор: Оксана Тупальська
12:40 29.06.2023

Банани японо-китайського походження вирощує в Києві біолог, співробітник національного парку «Голосіївський» Олександр Соколенко. Каже, раніше ці рослини були окрасою парків на півдні України, проте після потепління, викликаного змінами клімату, вони гарно почувають себе у столиці.

У Києві розрослися банани – як рослина зі спекотних країв прижилася в кліматі столиці
Світлодіодне освітлення

Де Вам вдалося виростити київські банани?

Ростуть у мене вдома, хоча вони можуть рости де завгодно. Їх можна садити в парках як елемент зеленого благоустрою. Такі банани уже давно вирощують по всій Європі як декоративну культуру. Та були переважно поширені на півдні України, де люди навіть на присадибних ділянках їх доглядають. Але найбільше бананів можна зустріти у Криму.

Доглядати за ними важко?

Будь-який банан – це трава, і вирощується, як трава. В умовах України їх коренева система зимує в землі, а наземна відмирає, а потім, навесні, знову відростає. Виростають банани заввишки до 4,5 метрів. Саме цей –найморозостійкіший вид бананів у світі – японський банан басіо.  Тому він у нас і росте.

Раніше у «Київзеленбуді» розповідали, що тепер у місті стає тепліше, тому й південні рослини краще себе почувають…

Звісно, зростання на 3-4 градуси середніх зимових температур позитивно впливає на вирощування субтропічних культур, як ось ці банани басіо. Якщо років 30-40 тому у нас суттєво промерзала земля, іноді до метра, то зараз промерзання або взагалі немає, або до 10 см вглибину, так було минулої зими. Тому коренева система бананів краще виживає. Адже якби глибоко промерзло – вони б загинули. У нас банани вже понад 10 років ростуть.

А плоди з таких бананів вам доводилося збирати?

Банан басіо не використовують для вирощування плодів, але як декоративну культуру, прикрасу парків та скверів. За сприятливих умов вони зацвітають на початку осені, але їхні плоди не визрівають, бо бракує теплих днів. Якщо б у нас була зима без морозів, вони могли б дозрівати до весни. Але це кліматичні умови Ялти, хоч і для Криму таке тепло взимку – це досить рідкісне явище.

Підходять до використання в їжу такі паркові банани, яким щастить таки не охолоти і вирости?

Плоди цих бананів неїстівні. У магазинах ми купуємо сортові банани, які пройшли спеціальну селекцію аби їхні плоди були придатними до вживання. У Ялті, де вирощують дуже багато бананів басіо, вони є практично в кожному парку, а в жовтні можна побачити молоді банани. Але вони несмачні – це як їсти сиру картоплю. Їх треба, напевно, якось обробляти і смажити, ніколи такого виду бананів я не їв.  

Раніше “ВК” розповідав, про жителя Київщини, який в теплицях вирощував та збирав плоди папайї та банани. Перші рослини селекціонував у власній квартирі. 

Великий Київ у Google News

підписатися