З паралелями “Азовсталі”: виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича показали у Києві

Автор: Оксана Тупальська
12:52 Сьогодні

Виставу називають символом єдності України та Польщі. Показ відбувся в Національній музичній академії. Вистава наводить паралелі між історичним досвідом і сучасною війною України проти росії та подіями на “Азовсталі”.

З паралелями “Азовсталі”: виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича показали у Києві

Вистава про полонених українських військових, а саме захисників «Азовсталі», складається з кількох сцен. Події відбуваються у різних приміщеннях: на головній сцені, в партері, а також на екрані. 

Майя зуміла так вправно перенести події, які відбувалися в Польщі в 19 столітті, на сьогодні і на нашу війну, що мені інколи здається, що ми, українці, напевно, не посміли б так сміливо це зробити. Коли ми за кордоном її граємо, ми говоримо, що сьогодні все російське вбиває» — розповів художній керівник Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський. 

Сюжет вистави звертається до спільної історії українців і поляків, їхньої боротьби проти російської агресії. Він пояснює антигуманну суть країни-ворога крізь століття та закликає не покладати рук у боротьбі за свободу, не ховатися від війни, – розповідають в Мінкульті.

Виставу “Дзяди” інтерпретувала до сучасного контексту польська режисерка Майя Клечевська, і здійснила постановку разом із Івано-Франківським національним драмтеатром ім. Івана Франка та директором-художнім керівником Ростиславом Держипільським.

Адам Міцкевич написав “Дзяди” у 1822 році, коли Польща була частково під окупацією Російської Імперії. Сам Міцкевич був у вигнанні. Але чомусь так сталося, що лише через 200 років, у 2022 році, “Дзяди” Міцкевича були перекладені українською, – прокоментував художній керівник Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський.  

Разом боремося за нашу свободу! Спільний меседж: як 200 років тому, коли Міцкевич писав твір: ворог один — колоніальна росія. Переможемо лише разом!», — сказав під час показу міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

У 2023 році цю виставу вперше показав Івано-Франківський драмтеатр. 

Для поляків це, напевно, найважливіший твір авторства Міцкевича, і саме завдяки Івано-Франківському театру та українцям ми зрозуміли суть цього творуВиставу неодноразово демонстрували в польських театрах, і вона здобула велику популярність», — сказала польська режисерка Майя Клечевська. 

https://www.tiktok.com/@frankivsk_drama/video/7242397690607258886?_r=1&_t=8rPd2pktphw

Великий Київ у Google News

підписатися