Зокрема, сьогодні представники Київського конструкторського бюро “Луч” звернулися до Кабінету міністрів та Верховної Ради з проханням ввести мораторій на проведення перевірок, в тому числі Держаудитслужбою, підприємств оборонно промислового комплексу до припинення воєнного стану.
У КБ “Луч” пояснили, що перевірка Держаудитслужби “викликає здивування та відволікає людські ресурси від розробки та виробництва озброєння”.
Також, вони зазначають, що Держаудитслужба вимагає у підприємства повернення їхнього прибутку.
“ДП “ДержККБ “ЛУЧ” за власні обігові кошти розробляє нові системи озброєння, ліквідовує наслідки ракетних ударів, відновлює та замінює пошкоджене обладнання та продукцію, здійснює релокацію виробництва та нарощує виробничі потужності. Ці обігові кошти формуються прибутком, отриманих в тому числі від державних контрактів. Дозволений розмір прибутку прямо передбачений постановою №363 від 3 березня 2021 року, чинною і зараз. Вимога Держаудитслужби щодо повернення прибутку є критичною для діяльності підприємства і ставить під питання виживання оборонно-промислового комплексу”, – йдеться у повідомленні.
Однак, у Держаудитслужбі заявили, що перевірки не перешкоджають роботі оборонних підприємств й виробництву зброї, а дозволяють зберегти мільярди гривень для бюджету України.
Так, голова Держаудитслужби Алла Басалаєва розповіла, що початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну виявлено зловживань на 6 млрд гривень, які недоброчесні виробники, виконавці державних контрактів у сфері оборони, хотіли вивести з бюджету країни.
“Держаудитслужба виявила численні порушення, коли недоброчесні виробники створили різноманітні схеми, аби незаконно витягнути з державного бюджету мільярди гривень. Це неприпустимо! Фактично це мародерство під час війни, яке виробники прикривають патріотичними гаслами. Уся інформація про відповідні порушення була передана правоохоронним органам”, – розповіла вона.
Голова Держаудитслужби додала, що виробники намагаються перекласти на аудиторів відповідальність за невиконання умов профінансованих на 100% державних контрактів.
Стосовно КБ “Луч” Басалаєва пояснила, що наразі Держаудитслужба проводить ревізію за зверненням правоохоронних органів, а попередній аудит підприємства поводився 10 років тому.
“КБ “Луч” є виконавцем окремої ракетної та протиракетної програми, що окремо фінансується Урядом. Тому висновки, зроблені Держаудитслужбою в рамках аудиту Міноборони ніяким чином не впливають на наявність фінансових ресурсів КБ “Луч” як виконавця програми. Тож будь-які заяви, що дії Держаудитслужби впливають на розробку ракет, є маніпулятивними. Та й згідно закону ми можемо лише фіксувати можливі порушення та надавати рекомендації якомога швидше усунути виявлені недоліки”, – пояснила вона.
Також, голова Держаудитслужби відкинула звинувачення щодо перешкоджання оборонним підприємствам у можливості отримувати прибутки. Вона нагадала, що Кабмін у липні прийняв зміни до постанови №1275 – цим документом компаніям, що укладають контракти з Міноборони, дозволили включати прибуток у ціну.
“Ми працюємо виключно в межах закону. Є відповідні постанови Кабміну, які дали зелене світло виробникам оборонного сектору. Всі звинувачення щодо відсутності прибутку – зняті. Прибуток включається до контрактів, починаючи з липня 2023 року, коли Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову”, – зауважила Басалаєва.
Довідка: Державне підприємство “Державне Київське конструкторське бюро “Луч” зі штаб-квартирою у Києві по вулиці Юрія Іллєнка, 2 є одним з провідних розробників складових частин комплексів авіаційного та протитанкового озброєння України. З 2003 – 2023 роки генеральним конструктором із створення боєприпасів і вибухових речовин був Олег Коростельов.
У березні 2023 року Кабмін призначив генеральним конструктором із створення боєприпасів і вибухових речовин Леоніда Шимана.
Нагадаємо, військова ЗСУ, екснародний депутат Тетяна Чорновол розповіла, що вона разом с керівництвом КБ “Луч” встигли врятувати велику кількість українських ракет саме перед знищенням росіянами українських військових складів.
Вона наголосила, що а ні до початку повномасштабного вторгнення військових РФ в Україну, ні вже після керівництво ДК “Укроборонпром” не зробило нічого аби врятувати від бомбардування окупантів тисяч українських високоточних ракетних комплексів – “Стугон”, “Вільх”, “Нептунів”.