Як протидіяти забрудненню та наскільки безпечне воно для здоров’я людини, пояснила Екодія.
Чому виникає смог?
Спричиняють забруднення викиди автотранспорту, спалення стерні на околицях, горіння листя у дворах, пожежі на торфовищах. Коли вітру немає, а вологість повітря підвищена – чорна хмара осідає над містом та труїть легені жителів.
Чому люди кашляють та відчувають головокружіння?
Смог – це суміш туману, пилу та забруднюючих речовин. Саме частинки туману в повітрі несуть у собі пил, важкі метали, продукти горіння. Деякі з цих часточок меншого розміру (PM 2,5) здатні потрапляти глибоко в легені, а далі в кров. Це викликає або загострює захворювання серця (аритмію, серцеві напади), а також астму та бронхіт.
Тверді часточки зовсім невеликі, набагато тонші за волосину, тому ми їх не відчуваємо. Навіть коли нам здається, що ми дихаємо чистим повітрям, це може бути зовсім не так.
Частки трошки більшого розміру (PM 10) викликають подразнення в очах та горлі. Однак, на відміну від непомітного проникнення в легені, воно зникає тоді, коли зникає забруднення.
Як врятувати життя та здоров’я?
В ідеалі слід залишити забруднену територію. Якщо це не можливо, слід мінімізувати перебування надворі, відмінити пробіжку, рух не велосипеді та фізичні вправи на ділянці, де повітря не надто чисте.
Вдома, не слід відкривати вікна, палити сигарети, свічки, сірники, користуватися газовою плитою, навіть пилососити.
Корисно фільтрувати повітря:
- індивідуально (надіти респіраторну маску) або у приміщенні (встановити очищувач повітря). Респіраторну маску варто обирати таку, яка здатна захищати від диму і дрібнодисперсних часток, наприклад, з маркуванням N95 чи P100.
у приміщенні (встановити очищувач повітря).Очищувач повітря має бути з HEPA фільтром і використовувати йоговарто хоча би в одній кімнаті (спальні). Не слід використовувати очищувачі повітря, що продукують озон – вони навпаки підвищують рівень забруднення (US Environmental Agency).
Найефективніше – зупинити забруднення. Коли відбувається навмисне спалювання стерні, сміття чи листя, слід викликати поліцію, бо це протизаконно. Стаття 77.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає штрафи за “самовільне випалювання рослинності або її залишків” від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Транспортне забруднення є найбільш поширеною причиною смогу
Воно відчувається по-різному залежно від погоди. Зазвичай воно є помітним тоді, коли немає вітру, а смог “висить” над поверхнею землі.
Знизити таке забруднення можливо через системну транспортну політику. Зокрема, забороною руху тих авто, які перевищують норми викидів. Але навіть якщо ми замінимо всі автомобілі на електрокари, ми не вирішимо проблему повністю. Адже авто також підіймають пил з поверхні землі, а ще створюють пил, стираючи шини.
Тому комплексне рішення тільки одне – зменшення кількості авто за рахунок комфортного та надійного громадського транспорту.
Промислове забруднення
Останнім часом у столиці про промислове забружнення говорять мало. Однак щодо підприємств також є правила та норми, передбачені законодавством.
- По-перше, має бути цілодобовий збір інформації за викидами підприємств за допомогою встановлених на трубах датчиків.
- По-друге, моніторинг має бути відкритим, кожна людина в будь-який час може подивитись обсяг викидів підприємства.
- По-третє, підприємства і електростанції мають бути покарані у випадку порушення. Штрафи повинні бути високими, щоб підприємству було дешевше інвестувати в оновлення підприємства, ніж продовжувати забруднювати повітря.