Товари у столичних маркетах, виробники яких не вийшли з ринку РФ, вимагають маркувати

Автор: Оксана Тупальська
07:04 21.04

PepsiCo, Mars, Chipsy Lay’s, Snickers та величезна кількість найменувань товарів з російським шлейфом, якими торгують столичні магазини, мають шанс отримати спеціальне маркування. Позначити продукцію, виробники якої визнані “Міжнародними спонсорами війни”, бо підгодовують бюджет РФ, пропонують у парламенті.

Товари у столичних маркетах, виробники яких не вийшли з ринку РФ, вимагають маркувати
Світлодіодне освітлення

Кореспондент “Великого Києва” впродовж довгих місяців слідкував, як товари та відомі бренди потрапляли у спеціальний перелік НАЗК як такі, що допомагають ворогу збирати гроші на ракети та зброю та спонсорують війну. 

Нажаль, попри наяність величезного переліку досі кожен споживач торгових мереж, будівельних та продуктових магазинів та кав’ярень лиш переступивши поріг установи бачить товар з чорного списку НАЗК. 

У відповідь на письмовий запит про те, як і коли українські споживачі зможуть позбутися російського непотребу, в НАЗК відповіли, що попри наявність списку “Міжнародних спонсорів війни”, поки це важко. Мовляв, покупець, який приходить до магазину, має сам звіряти, чи продукти харчування, дитячі підгузки або косметика перебувають у чорному списку. Заборонити входження на ринку таких товарів Нацагентство з запобігань корупції не вповноважене. 

Тепер у парламенті є законодавча ініціатива, якою пропонується внести зміни до законодавства, завдяки яким “запроваджується обов’язкове інформування споживачів про міжнародні компанії, які на третьому році повномасштабної агресії й досі ведуть активну діяльність у рф, підтримуючи таким чином державу-агресора”.

Інформування споживачів про такі компанії та їхню продукцію дозволить українським громадянам робити свідомий вибір, чи продовжувати купівлю товарів у цих суб’єктів, тим самим опосередковано сприяючи фінансуванню збройної агресії проти України, – вказано у пояснювальній записці до законопроекту №11183.

Тобто, пропонується у випадку, якщо відомо, що виробник провадить господарську діяльність на території РФ, на упаковці та ціннику вказувати: «Виробник сплачує податки до бюджету держави-агресора». 

Окремо передбачається маркування торговельних або офісних приміщень продавця, який продовжує діяльність в державі-агресорі. Аналогічні зміни пропонується внести й до законодавства про рекламу. А у випадку невиконання вимоги – штрафувати. 

Це посприяє припиненню опосередкованого фінансування збройної агресії проти України самими українськими громадянами, – кажуть автори документу.

Документ поки лише надійшов до Верховної ради і ще має пройти погодження в комітетах та обговорення в сесійній залі з наступним голосуванням. Відтак, поки новацію не ухвалено, споживачам варто самостійно ознайомитися з товарами з чорного списку та свідомо відмовитися від їх придбання. Навряд це сильно відобразиться на гаманці – адже на ринку є чимало аналогічної продукції від порядних виробників, зокрема, українських. 

Чимало продукції з чорного списку реалізовують магазини господарчих товарів.

Великий Київ у Google News

підписатися