Європейські країни залишаються серйозно вразливими перед новими тактиками російських гібридних операцій, зазначає британське видання The Times з посиланням на дослідження Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) та експертний аналіз письменника й консультанта Едварда Лукаса.
Після масових висилок російських шпигунів з європейських країн у 2022 році Москва змінила стратегію — тепер Кремль активно використовує так звану “аутсорсингову модель”, залучаючи найманців та дрібних злочинців для проведення диверсій, актів вандалізму і навіть убивств.
За даними CSIS, кількість таких атак у Європі потроїлася лише за рік — між 2023 і 2024 роками. Серед резонансних прикладів — спроби підриву вантажних літаків за допомогою запалювальних пристроїв у посилках, а також акції з метою дискредитації підтримки України.
Зокрема, в Австрії російські агенти платили вуличним хуліганам за поширення провокаційних написів з фальшивими гаслами нібито від імені ультраправих українців. Водночас у Німеччині перед виборами невідомі пошкодили сотні автомобілів, розпилюючи у вихлопні труби швидкозастигаючу піну та залишаючи листівки з логотипом “зелених”, аби послабити їхні позиції на виборах.
Читайте також: У Домінікані завершено розбір завалів нічного клубу: загинула 221 людина
Едвард Лукас також звертає увагу на ще більш тривожний аспект — імовірну причетність РФ до серії масових нападів із численними жертвами в Німеччині за останні десять років. Ці акти насильства могли вплинути на політичні вподобання виборців, зокрема — посилити позиції праворадикальної “Альтернативи для Німеччини”, яка відома своєю проросійською риторикою.
Виконавцям таких акцій часто платять готівкою або криптовалютою. Вони можуть навіть не підозрювати, що їхні дії — частина ширшої стратегії Кремля.
На думку Лукаса, найгірше те, що ці атаки демонструють слабкі місця в системах безпеки європейських держав.
“Наші відкриті й довірливі суспільства стають легкою мішенню для таких гібридних загроз”, — підсумовує він.