Символ російської пропаганди: що відомо про Арку дружби народів у Києві

19:21 17.04

Мінкульт дозволив знести Арку дружби народів у Києві, яку експертна комісія Українського інституту національної пам’яті визначила як символ російської імперської політики.

Символ російської пропаганди: що відомо про Арку дружби народів у Києві
Світлодіодне освітлення

Відповідний наказ оприлюднило Міністерство культури та інформаційної політики.

Історія будівництва Арки дружби народів

У 70-х минулого століття на цьому місці була Літня естрада (перенесли до Маріїнського парку), оглядове колесо та майданчик, з якого відкривалася чарівна панорама Києва. Майданчик, до речі, залишився – його просто трохи пересунули. А до цього часу у 18 столітті на околицях Палацового саду (тепер – Маріїнка) був бюджетний еквівалент «лікування на водах» – заклад штучних мінвод.

У 1880 році місцину від нинішньої Європейської площі й до схилів орендувало Київське купецьке зібрання, побудувавши Купецький клуб (тепер Філармонія) та розбивши довкола сад, названий, відповідно, Купецьким. Літній театр, на сцені якого виступали Заньковецька, Кропивницький та Садовський, тут з’явився саме за тих часів. В саду грали музиканти, були пишні клумби, статуя Аполлона.

У 1970 році на території Хрещатого парку, на місці сучасної арки, розташовувався оглядовий майданчик і оглядове колесо.

У 1979 році було вирішено побудувати тут монумент на честь “возз’єднання України з Росією”.

Встановлення арки Дружби народів. 1980 рік
Встановлення арки Дружби народів. 1980 рік

У його створенні брали участь відомі архітектори С. Миргородський, К. Сидоров, І. Іванов та скульптор А. Скобліков. 

1981 рік. Будівництво арки.
1981 рік. Будівництво арки.
1981 рік. Будівництво арки.
1981 рік. Будівництво арки.

Композиція, вилита з граніту, бронзи й металу, являла собою фігури двох робітників – українського й російського, які разом підіймають стрічку й орден “Дружби народів”.

Збоку була розташована стела, витягнута по горизонталі, у центрі якої – постаті Богдана Хмельницького та боярина Василя Батурліна. Цей елемент композиції був створений за мотивами Переяславської ради 1654 року.

Над скульптурами звели арку-веселку, яка мала стати символом єднання двох народів.

Найвища точка арки – на 35 метрах. 

Довкола монументу – площа-амфітеатр.

Композицію було відкрито до святкування 1500-річчя Києва і 60-ї річниці створення СРСР у 1982 році.

На церемонії відкриття виступив перший секретар Центрального комітету комуністичної партії України Володимир Щербицький.

У 2014 році росіяни розпочали війну на сході України та анексували Крим. В Києві з’явилися пропозиції знести Арку дружби народів, перебудувати її чи перейменувати.

24 листопада 2018 року на Арці дружби народів українські художники намалювали символічну тріщину. Разом з правозахисниками відкрили інсталяцію “Тріщина дружби”. Її присвятили українським політв’язням, зокрема режисерові Олегу Сенцову.

Фото: Perohanych, wikimedia.org
Фото: Perohanych, wikimedia.org

26 квітня 2022 року частина монумента (саме бронзові скульптури) була демонтована. Другу скульптурну композицію, з червоного граніту, мають розібрати згодом. Саму ж арку 14 травня 2022 року перейменували, відтоді назва монумента – Арка Свободи українського народу.

Фото: dw.com
Фото: dw.com

 

Великий Київ у Google News

підписатися