Як розповіли у Всеукраїнській Спілці Парамедиків, найкращий захист від отруєнь – це профілактика.
Як це?
- Перевіряйте термін придатності всіх продуктів.
- Якщо берете консерви, то, крім термінів, дивіться ще стан банки – не купуйте здуті та пошкоджені. Те саме стосується й домашньої консервації — не їжте нічого із сумнівних (з пліснявою, каламутних…) банок.
- Через 1,5-2 години забирайте їжу в холодильник і краще викладайте порційно звідти.
- Усю їжу, яка сумнівно виглядає і пахне, БЕЗЖАЛЬНО ВИКИДАЙТЕ! Особливо страви з майонезом, яйцями, м’ясом, рибою, молочкою, у яких бактерії розмножуються найкраще.
Якщо все ж таки з’явилися симптоми отруєння — нудота, блювання, діарея, біль у животі, слабкість, пітливість… — робимо наступне:
Багато п’ємо.
Найкраще підходить звичайна вода у великих кількостях, вона знизить концентрацію токсинів в організмі. Пити краще невеликими дозами, але часто, щоб не провокувати блювання.
Приймаємо сорбенти, якщо немає блювоти.
Наприклад, підійдуть: Смекта, Ентеросгель та ін.
Якщо блювота і пронос припинилися, допомагаємо організму відновити водно-сольовий баланс.
Розчин для регідратації можна придбати в будь-якій аптеці. Також добре підходить мінеральна вода, її простіше пити. Пити цей розчин потрібно невеликими дозами.
Викликаємо Швидку допомогу, якщо блювання повторюється кілька разів, є сильна слабкість, погіршення стану, сплутаність або втрата свідомості.
Парамедики говорять, що головна небезпека харчового отруєння — це зневоднення, яке може призвести до розвитку гіповолемічного шоку і навіть смерті.