Судіть самі: яким було архітектурне рішення “Літаючої тарілки” в 1971 році та як її підпиратимуть сучасні ТРЦ

Автор: Оксана Тупальська
16:51 30.04

“Літаючу тарілку” на Либідській спроектував колись київський архітектор Флоріан Юрьєв. Тепер поруч з нею за дозволом ДАБІ побудують ТРЦ, які начебто мають не зіпсувати її красу і цінність. Як виглядала споруда за задумом художника, та в яку атмосферу сучасного міста вписується, чи ще впишеться у майбутньому, можна подивитися, порівнявши світлини минулого та проекти майбутнього.

Судіть самі: яким було архітектурне рішення “Літаючої тарілки” в 1971 році та як її підпиратимуть сучасні ТРЦ

Погоджуючи проект, запланований сучасними забудовниками, ДАБІ запевняє, що “Літаюча тарілка”, будинок якої з 2020 року став пам’яткою архітектури та внесена до переліку об’єктів культурної спадщини міста Києва, створять внутрішній ансамбль. 

Так от, що складало простір на Либідській у 1971 році. Вражає зелень та екологічна краса Києва минулого століття:

А світлину нижче зробили уже у 2020 році:

Поруч з об’єктом – сліди забудови, які тоді викликали смуток архітектора Флоріана Юрьєва. Адже саму “Літаючу тарілку” хотіли “модернізувати” під ТРЦ. Серед власників фірм, що мітили на забудову – росіяни. 

Тоді починався процес переговорів. Чи імітація перемовин. Було дуже багато задіяно структур як державних (бо це державна власніть), так і бізнесових. Коли зрозуміли, що автор будівлі живий, і це дуже видатна людина, що може бути проблемою… Якщо чесно, вирішили зімітувати демократію. створити ілюзію, що консультуються з автором будівлі, – згадує події 2020 року Олексій Радинський, автор фільму про архітектора Юрьєва. 

Та додає, що коли побачили архітектора зрілого віку, почали негідно до нього ставитися:

Відгонило ейджизмом. Бо побачили людину, якій майже 90 років. І зразу видно у них побудувався пазл в голові: “А, це старий дідусь, він мабуть вже в маразмі, ми зараз йому налапшаємо, щось йому розкажемо”. Компанія (Вагіфа Алієва – прим.) була за крок до її втілення. І, як це не дивно, досьогодні зберігаються певні претензії на цю будівлю”, – каже Радинський.

Як бачимо, вже тоді поверховість майбутнього ТРЦ перевищувала висоту “Літаючої тарілки”. Таким чином, що красувалася вона вже не на тлі зеленої зони, але визирала біля безформенної коробки. 

Тепер проблему “вирішили” – та пропонують новий проект, який має за обіцянками зберегти цінність Києва:

Так виглядає проект майбутнього ТРЦ, яким буде фон, на якому красуватиметься будівля поруч із забудовою в реальному житті та чи буде фасад нової будівлі суцільного блакитного кольору – поки невідомо. Чи бачили ви щось подібне, реалізоване у просторі міста? 

Ось, наприклад, яким презентували та яким став ТРЦ “Гулывер” неподалік НСК “Олімпійського”. 

Раніше “ВК” розповідав, що в серпні 2021 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА та УкрІНТЕІ підписали охоронний договір, відповідно до якого Інститут  науково-технічної експертизи та інформації, зобов’язується використовувати будівлю для розміщення бібліотеки, музею, закладів харчування і торгівлі, а також адміністративно-офісних приміщень. 

Великий Київ у Google News

підписатися