Суд досі не може вирішити майбутнє унікальної Садиби Терещенків – інвестор звинувачує громаду у саботажі реставрації пам’ятки 

Автор: Ольга Корниенко
11:57 30.11.2022

Верховний суд 29 липня не ухвалив рішення щодо долі унікальної пам’ятки архітектури столиці – Садиби Терещенків. Забудовник запевняє, що 15 років “відповідально турбувався” про пам’ятку та звинуватив київську громаду у саботажі її реставрації.

Суд досі не може вирішити майбутнє унікальної Садиби Терещенків – інвестор звинувачує громаду у саботажі реставрації пам’ятки 

Представники КМДА та депутати Київради не відвідали засідання, на відміну від киян.

Прокурори вже надали суду докази щодо незаконності укладання інвестиційного договору й вимагають його розірвання, а також – повернення територіальній громаді об’єкта культурної спадщини.

Отже, 13 грудня о 16:00 судді продовжують розглядати питання щодо повернення Садиби Терещенків до комунальної власності або дозволу ВАТ “ЦентрелеватормлинБуд” перебудувати “перлину Києва” під офісний центр. Про це повідомила правозахисниця, депутат Київради VII скликання Олена Терещенко, яка є дружиною нащадка відомої династії промисловців та меценатів Мішеля Терещенка.

За її словами цього разу судді перенесли засідання через звинувачення представниками ВАТ “ЦентрелеватормлинБуд” громади у тому, що вони заважали інвестору реставрувати садибу, а інвестор майже 15 років “дуже відповідально турбувалися про будівлю”.

Також Терещенко висловила вдячність небайдужим киянам, які  підтримують збереження унікальної пам’ятки та допомагають надати справі максимального суспільного розголосу – на відміну від представників КМДА, депутатів Київради та народних депутатів.

“І це на ключове засідання у справі, де було потрібно викласти всі наявні докази та обґрунтування! І це при тому, що позов подала Київська міська прокуратура саме в інтересах Київської міської ради!!! І це після неодноразових нагадувань та питань щодо прибуття на перше засідання у цьому Суді представника КМР (Департаменту охорони культурної спадщини), який чомусь не мав права представляти її інтереси! Віталій Кличко, Ви в курсі цієї ситуації, невже хтось зацікавлений програти цей Суд?”, – наголосила правозахисниця на своїй сторінці у Facebook.

Продовження засідання Верховного суду 16 грудня відбудеться за адресою: приміщення Касаційного господарського суду (вул. Копиленка, 6, зала 202, справа 910/8413/21) – із собою треба мати паперовий паспорт для реєстрації. 

Як повідомляв “ВК”, майже 15 років триває боротьба за збереження та повернення Садиби Терещенків у власність київської громади.

Садиба Терещенків є пам’яткою архітектури місцевого значення. Вона побудована у 1874-1875 роках за проєктом архітектора В. Краузе у стилі неоготика. Флігель будинку теж перебуває на державному обліку як нововиявлена пам’ятка архітектури.

До кінця 2007 року садиба була на балансі КП “Київжитлоспецексплуатація”, яке здавало її в оренду. У 2008 році унікальні будинки передали у власність ВАТ “Центрелеватормлинбуд” під реконструкцію. Зараз будівля перебуває в аварійному стані.

Управління охорони культурної спадщини наприкінці квітня 2016 року оглянуло садибу та зобов’язало ВАТ “Центрелеватормлинбуд” до 22 червня 2016 року укласти охоронний договір та привести будівлю до належного стану.

ВАТ “Центрелеватормлинбуд” охоронний договір уклало, але жодних робіт не проводило.

Довідка: в особняку, який планує “знищити” ВАТ “ЦентрелеватормлинБуд” у різний час в період 1879-1903 років проживав меценат Іван Терещенко. 

Родина Терещенків подарувала столиці Київську безоплатну лікарню для чорноробів та незаможних людей, нині – спеціалізована дитяча лікарня “ОХМАТДИТ”.

А також: картинну галерею на вулиці Терещенківській, Маріїнський дитячий притулок (на розі Паньківської й Микільсько-Ботанічної вулиць, нині Інститут психології імені Г. С. Костюка Національної академії педагогічних наук України).

Окрім того, облаштували будинок для міського парафіяльного училища на Ярославому Валу (1965 року будинок переданий Київському інституту театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого).

Одне з найзначніших місць у меценатстві Івана Терещенка займало попечительство рисувальною школою Миколи Мурашка – навчальний художній заклад в Києві, заснований у 1875 році. Спочатку школа була приватною, проте вже за рік стала міською і проіснувала 25 років.

За чверть століття Іван Миколайович на утримання та облаштування цього закладу витратив 150 тисяч карбованців. Водночас він ще опікувався Київським реальним та Олександрівським ремісничим училищами.

Великий Київ у Google News

підписатися