Суцільна шкода. Чому Рада хоче відмовитись від сезонного переведення годинників

Автор: Галина Ворона
16:25 26.03.2021

У ніч із 27 на 28 березня Україна перейде на літній час і переведе стрілки на годину вперед. Тож вже у неділю фактично доведеться прокидатися на годину раніше. Але цьогорічне переведення годинників може бути останнім, аде Верховна Рада впевнена, що економічна доцільність переведення стрілок годинників не доведена, а шкода — очевидна.

Суцільна шкода. Чому Рада хоче відмовитись від сезонного переведення годинників

Чому потрібно відмінити сезонне переведення часу, пояснив перший заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Він нагадав, що таку відмову передбачає проект закону  “Про обчислення часу в Україні“, який вже пройшов перше читання та готується до повторного другого читання.

За словами Стефанчука, причин відмовитись від сезонного переведення годинників є кілька, зокрема:

  • перехід на літній чи зимовий час негативно впливає на біоритми людини.
  • необхідність встановити та закріпити на всій території України єдиний київський час.

95% території України перебуває в межах часового поясу UTC+2. Запровадити на всій території України єдиний час — геополітичне завдання. Хочу нагадати, що після анексії Криму Російська Федерація одразу ж прийняла рішення та встановила на тимчасово окупованих територіях московський час”, — пояснює парламента.

  • економічна доцільність переведення стрілок годинників не доведена.

У 18 столітті рішення переводити годинник було прийняте з метою економії свічок. У 21 столітті реалії життя істотно змінилися й говорити про якусь економію не доводиться. У висновках Національної академії наук України відзначається, що переведення годинників немає жодного економічного обґрунтування. Не існує досліджень, у яких було б доведено заощадження електроенергії”, — підкреслив він.

Стефанчук також додав, що і в “літнього”, і в поясного (“зимового”) часу є свої плюси та мінуси.

Варто розуміти одне: світає і смеркає незалежно від законів, і ніхто не може на це вплинути. Ми запропонували залишити київський час, оскільки 95% території України перебуває в межах єдиного часового поясу — UTC+2. Тільки Луганська та частково Донецька та Харківська області, а також незначна частина Закарпатської області знаходяться в інших часових поясах. Часова відмінність між ними становить 68 хвилин. У результаті на Сході незадоволені літнім часом, бо світає там о 3-й годині ночі, а Захід — зимовим, через який о 9-й ранку все ще темно”, — прояснив ситуацію Руслан Стефанчук.

Як зазначається, “щоб усім було зручно, у тексті проекту закону, поданому до другого читання, передбачили, що органи місцевого самоврядування в разі необхідності можуть рекомендувати час початку робочого дня для підприємств, установ та організацій усіх форм власності на відповідній території”.

Читайте також: За чиїм часом житиме Україна: у Раді відбулось голосування за сезонне переведення годинників

Нагадаємо, в Україні переходять на літній час щороку в останню неділю березня, а на зимовий – в останню неділю жовтня. Восени переводять стрілку на годину назад, а навесні – вперед. Кожна країна ЄС повинна до квітня 2021 року визначитись, на якому часі вона залишиться: на літньому або зимовому.

Великий Київ у Google News

підписатися