Як повідомляється, сьогодні в моді відходити від стереотипів, тож оригінальними можуть бути досить звичні страви.
Круглі круасани
Їх можна побачити під такими назвами: New York Roll, Supreme (сюпрем), крублик, койн, рондель. Головна особливість цих круасанів — кругла форма та велика кількість заварного крему всередині. Також вони мають більші розміри, ніж класичні вироби.
Cronut, гібрид пончика та круасана, створив кондитер Домінік Ансель у 2013 році. Проте популяризував виріб Скотт Чіое — головний кондитер кафе-пекарні Lafayette Grand Café & Bakery в Нью-Йорку. Він удосконалив випічку, і вона підірвала соцмережі.
Україну новинка не оминула. Сьогодні крублики можна скуштувати в багатьох закладах столиці. Наприклад, кафе JUJU має більш як десять варіацій цієї випічки. Для любителів солоденького є круасани з мигдалевим, малиновим, фісташковим, шоколадним, вишневим заварним кремами, а також матча-кремом. Ціна — 170 гривень.
А для шанувальників солоного готують круглий сендвіч-круасан з лососем або куркою, за ціною 200 гривень. Є круасан-бургер з яловичиною або креветкою за ціною 280 гривень. Подається він з картоплею фрі та соусом.
Заклад продовжив експериментувати з геометрією та пропонує спробувати квадратні круасани.
- JUJU
- Адреса: вул. Євгена Чикаленка, 1/3
Пласкі круасани
В Кореї він відомий як снек Krunge. Назва виникла з поєднання слів «круасан» і «нурунджі» (традиційний хрусткий коржик з підсмаженого рису). Krunge вигадав звичайний корейський менеджер, який готував пласкі круасани для родини та викладав фото в соціальні мережі. Пости набирали мільйони переглядів. Невдовзі страва стала трендом. Кавʼярні додали таку випічку до меню, а відвідувачі з радістю поширювали фото незвичного десерту в соціальних мережах.
Щоб зробити плаский круасан, беруть звичайний та розкочують його скалкою. Потім треба обсмажити на сковороді до появи хрусткої скоринки. Також можна використовувати й спеціальний прес для стиснення. Під час смаження радять додати трохи цукру або меду, а між двома половинками розмістити начинку, щоб отримати смачний сендвіч.
В Україні цей тренд розлетівся миттєво. І десятки столичних кавʼярень впровадили десерт у меню. Круасан має вигляд великого печива, котре поливають різними видами шоколаду та посипають фруктовими родзинками або ж горіхами. Відвідувачі кажуть, що на смак це нагадує батончик «КітКат».
- У CHEESE CAKE FAMILY (вул. Велика Васильківська, 24) можна спробувати такий круасан, прикрашений молочним шоколадом та малиною або білим шоколадом з фісташками, за ціною 175 гривень.
- Ресторан «Красиво є» (Крутий узвіз, 6/2) готує флет-круасани у матча-глазурі або у чорному шоколаді з подрібненим фундуком. Ціна — 195 гривень.
Круасани-вафлі
Новинку створили на лівому березі Києва, в кафе Svitanok біля озера Тельбін. Що таке крофля? Це випічка, яка поєднує круасан та вафлю.
Заклад пропонує солону крофлю «Дабл чіз» з двома котлетами, яйцями, беконом, сиром чеддер і кленовим сиропом. Ціна — 230 гривень.«Крофля чорізо» — поєднання ковбасок, моцарели та кисло-солодкого соусу – коштуватиме 330 гривень. Є й солодкі варіанти: з ванільним морозивом, лохиною та карамеллю або нутелою і ягідним конфітюром.
- Svitanok (проспект Павла Тичини 18/1)
До слова, “ВК” писав про те, де у Києві можна скуштувати величезні круасани, бургери, шаурму, хачапурі.