Як зазначається, мова йде про LVRS lung volume reduction surgery – сучасну методику хірургічного лікування хронічного обструктивного захворювання легень, яку успішно застосовують лікарі «Феофанії».
Дані операції дозволяють пацієнтам уникнути чи, принаймні, відтермінувати трансплантацію легень та продовжити час користування власними легенями, не застосовувати імуносупресивну терапію та виключити ризики посттрансплантаційних ускладнень.
Дана методика була опанована спеціалістами під час навчання в Цюриху (Швейцарія) та ще не широко поширена серед торакальних хірургів України.
Пацієнт вперше був доставлений до лікарні «Феофанія» без можливості самостійно пересуватись, зі скаргами на виражену задишку в повсякденному житті, приступи задухи вдень та вночі у липні 20121 року. Кожні 1,5 години пацієнт був змушений приймати інгаляції бронхолітиків, щоб просто жити.
З анамнезу відомо: пацієнт хворіє понад 9 років, неодноразово проходив курс лікування з приводу ХОЗЛ, двічі мав ускладнення – спонтанний пневмоторакс. З анамнезу життя – куріння протягом 19 років та професійні шкідливості – робота з ракетним паливом. Раніше неодноразово консультувався у медичних закладах України і щоразу отримував відповідь, що йому допоможе лише трансплантація легень.
Враховуючи рентгенологічну картину та неефектинвість подальшої консервативної терапії, було прийнято рішення про оперативне лікування емфіземи легень, а саме, виконання LVRS (lung volume reduction surgery – хірургія зменшення об’єму легень).
Суть даної методики полягає у тому, що при ретельному плануванні, за допомогою спеціальних режимів комп’ютерної томографії, визначаються ділянки легені, які найбільше уражені емфіземою (фіолетові на знімку) та ділянки легені які стиснені перероздутими емфізематозними ділянками, але які можуть функціонувати, якщо їм дати простір для розкриття (зелені на малюнку). На основі цих досліджень планується подальша операція.
Під час операції видаляються перероздуті нефункціонуючі ділянки легень та звільняються від гніту здорові стиснені ділянки. Все втручання виконується торакоскопічно однопортово (через 1 розріз до 4 см), що зменшує травму дихальних м’язів, дозволяє пацієнту значно швидше відновитися й уникнути хронічного постторакотомного болю.
Операція LVRS обох легень була проведена однопортовими торакоскопічними доступами ще у 2021 році. Під час операції пацієнт спав і дихав самостійно, знеболення забезпечувалось регіонарною анестезією і потребувало мінімального використання наркотичних анальгетиків, що мінімізувало пригнічення дихального центру. Така резекція легень без інтубації була виконана спеціалістами нашої лікарні вперше в Україні.
Після операції пацієнт знаходився у лікарні 12 днів, оскільки легенева тканина в такої категорії пацієнтів дуже ніжна і її загоєння займає більше часу. Головними рекомендаціями при виписці були: відмова від паління та контрольний огляд лікаря через 6 місяців.
Після оперативного втручання пацієнт припинив використання інгаляційних засобів для лікування ХОЗЛ. Станом на сьогодні почуває себе добре, скарг не має. Йому 72 роки, він веде активний спосіб життя, водить автомобіль, тримає господарство, вправно долає сходинки, безмежно любить життя та своїх 2-х онуків і правнука.
Відомо, Київ може втратити унікальну мозаїку через затятого власника будинку.