“Стіну пам’яті” на Байковому кладовищі планують далі очищувати від бетону

16:02 07.12.2020

Фонд збереження культурної спадщини починає відновлення центрального фрагменту горельєфу “Стіна пам’яті”, що розташований на Байковому цвинтарі в Києві.

“Стіну пам’яті” на Байковому кладовищі планують далі очищувати від бетону

Про це повідомляє видання “Вечірній Київ”.

Центральний фрагмент композиції, який збираються відновити в першу чергу, має назву “Оборона вітчизни”. Він зображує двох жінок: одна трубить у горн про небезпеку війни, інша – черпає воду з річки Життя. 

У 2018 році від бетону очистили частину з зображенням голови жінки з горном. Це коштувало близько 50 тис. грн. Однак, на цьому реставрація Стіни не припиняється. 

Аби повністю “оживити” увесь фрагмент митцям знадобиться два мільйони гривень, але для початку робіт достатньо зібрати пів мільйона. Фінансову підтримку, за бажанням, можна надати на сайті Фонду.

Фрагмент “Оборона Вітчизни”, за словами автора, очистять за десь три місяці.

Це буде складною роботою, адже розмір рельєфу становить 120 квадратних метрів. І з кожного квадратного метра потрібно вручну вирубити кожен кубометр бетону, щоб не попсувати рельєф, – зазначає співатор Володимир Мельниченко, який керуватиме роботами.

Стіна пам’яті –  це горельєф ручної роботи завдовжки понад 200 метрів і заввишки до 16 метрів, який створювали протягом 13 років ще за радянських часів. Твір присвячений вічній темі життя та смерті, насичений глибокими метафорами та пронизаний образами з міфології та світової історії.

Навесні 1982 року соціалістична влада оголосила Стіну “чужою принципам соціалістичного реалізму” та знищила горельєф, закатавши його у бетон.

Знищення роботи було жорстоким, сплановане архітекторами і конструкторами. Стіну заливали три місяці, з березня по травень, 950-ма кубометрами бетону. Це було своєрідною помстою авторам, адже відбувалося знищення творіння за життя його творців”, – згадує Володимир Мельниченко.

Протягом шести років про споруду і її авторів було заборонено згадувати. Лише у часи Перебудови, наприкінці 80-х, про Стіну пам’яті знову заговорили.

Читайте також: На Байковому кладовищі попрощались з Вадимом Березовським

Великий Київ у Google News

підписатися