У СІЗО тримають двох представників Міноборони — заступника міністра В’ячеслава Шаповалова і керівника закупівельного департаменту Богдана Хмельницького після оприлюднення відомостей про закупівлю продуктів харчування для ЗСУ за завищеними цінами.
У справі В’ячеслава Шаповалова додали новий епізод. Цього разу – про завищені втричі ціни на зимовий одяг для військових.
«Ще влітку 2022 року українські виробники били на сполох, що Міністерство оборони не оголошує вчасно закупівель зимового одягу для бійців. Доставити тканину з Азії, пошити — це все місяці. Ці місяці було втрачено саме з вини міністерства та інших урядовців, які вчасно не вирішили проблемних питань. Тоді відразу був жирний натяк на те, що це неспроста. Мовляв, якщо закупівлю якісної та дешевої української форми саботують, то це комусь вигідно», – розповідає ZN.UA.
Відповідно до контракту Міноборони з турецькою компанією Vector avia hava araçlari ввозилися куртки, вартість яких зростала під час перетину кордону з Україною.
Зокрема, у розпорядженні журналістів опинився супровідний документ з доставки однієї з партій зимового одягу. В ньому вказано, що 4900 курток загальною вартістю 142 тис. дол. перетворюються на 4900 курток за 421 тис. дол.
«Дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з «камуфляжних» на «зимові повітрозахисні» і на цьому перетворенні набрали державної ваги з 29 до 86 дол. за штуку», – зазначають автори розслідування.
Порівнюють і вагу пакунків з куртками, які купували у різних виробників – одяг з Туреччини важив в середньому 1,1 кг, а під час іншого замовлення – від китайського виробника (постачальник з Болгарія) вага куртки складала в середньому 2 кг.
«Проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто з лайно-тканини. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою», – кажуть журналісти.
Фірма Vector avia hava araçlari у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тис. курток на 20 млн дол. і 202 тис. штанів на 13 млн дол.
«Київський науково-дослідний інститут судових експертиз встановив, що «поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням». А зимовий одяг, який їхав в Україну за іншим договором №VV2022- М1708, кордон у Молдові перетинав із документами 27 500 дол. за партію, а кордон в Україні — вже за 367 500 дол. Понад те, куртки з цієї партії вже продаються на OLX».
Раніше “ВК” розповідав про закупівлю продуктів для військових за завищеними цінами.