Спробуйте купити кефір в 3 години ночі після того, як вам вдарили по голові – військовий терапевт про життя бійця після травми

Терапевт розповіла, як почуває себе боєць, який проходить реабілітацію після поранення та наскільки великих зусиль йому доводиться докладати, щоб пройти реабілітацію.

“Він тримав небо над моєю головою. В абсолютно прямому сенсі. А тепер його тримаю я… за ремінь. У нього атаксія (порушена рівновага), йому важко дивитися навколо і розмовляти. Наш перший похід в АТБ. Він купив собі кефір. Касирка нервує, що він повільний, що він тихо і незрозуміло говорить. «Що, що…?» «Єщо раз…??»”, – розповідає терапевт Дарина Крапива.

Діагноз цієї людини – атаксія (розлад координації довільних рухів, що може проявлятися порушеннями ходи, рухів рук і очей, змінами мовлення).

“Люди з атаксією можуть здатися… ніби вони під дією алкоголю, тому що їх водить у всі сторони. Він не втримав гроші і вони впали на підлогу. Я стаю як вкопана і даю йому можливість самому підняти. Це таке тренування. За мною черга, яка йорзає і гучно дихає, бо всім треба бігти… А тут розгублений повільний та хиткий чоловік не може швидко зробити просту річ: купити кефір”, – розповідає терапевт.

Досвід військового допомагає зрозуміти інших людей, які потрапляють у подібні ситуації, та мусять робити відважні кроки, аби одужати та жити повноцінним життям. 

“Спробуйте купити кефір в 3 години ночі після того, як вам вдарили по голові….йому якось так почувається”, – розповідає Дарина.

Лікар розповідає, що після того, як чоловік купував кефір на касі, вони разом йшли у кав’ярню – аби там разом робити нові вольові кроки назустріч соціалізованому життю попри хворобу, якої слід позбутися. 

“Ми зайшли також в кав’ярню, де його дівчина обслужила з терпінням. Ми сиділи на лавці, пили каву і він сказав, що давно я просто не сидів просто так на лавці. Ми сиділи і пили каву. Я змушувала його дивитися на машини, які проїздили повз, і для нього це складне завдання, яке викликає нудоту”, – ділиться військовий терапевт. 

Нагадаємо, у столичних медзакладах впроваджують пілотний проєкт із соціальної реабілітації захисників у період лікування. У перервах між медичними процедурами із військовими працюють реабілітологи. Кажуть, що так лікування вдвічі ефективніше.