«Я готувався до старту найтривожнішого засідання зранку 24 лютого 2022, де мали затвердити Укази Президента про впровадження воєнного стану та початок мобілізації. До мене підійшов Ярослав Юрчишин: «Як тобі ідея зараз заспівати Гімн? Це підтримало б усіх, усі б заспокоїлися». «Ідею сприйняв схвально», — поділився історією виникнення традиції Перший віцеспікер Олександр Корнієнко: «Далі запропонував Голові Верховної Ради, на що він погодився, — і ми виконали Гімн України, а капела».
“24 лютого 2022. Близько 6-00 ранку… Іще вчора в парламенті дискутували про надзвичайний стан, а сьогодні зранку в країну прийшла війна. Іще вчора, я як і багато інших, не хотів вірити в те, що таке можливо в ХХІ сторіччі в центрі Європи…, – згадує той день народний депутат Сергій Власенко, – Ніхто не знав, чи буде працювати мобільний звʼязок, всі отримували різну інформацію про час та місце засідання Верховної Ради. Бо треба було затвердити Указ Президента про введення воєнного стану. Близько 7-00 Верховна Рада зібралась там де і треба – в сесійній залі Верховної Ради України. Не зважаючи на реальні загрози можливого ракетного удару. Всі були дещо розгублені. Проголосували всі необхідні рішення (воєнний стан, мобілізацію тощо). На цьому робота ВРУ в цей день завершилася”.
З того дня парламентарі, не чекаючи музичного супроводу, почали самостійно виконувати перед засіданням Гімн України, як символ перемоги над ворогом. Саме таким його чули Спікери парламентів країн ЄС — Литви, Латвії, Естонії, які першими приїхали в Україну після початку повномасштабного вторгнення.
«Згодом, під час особистої розмови, Спікерка Саейми Латвії Інара Мурнієце згадувала, що від нашого виконання Гімну України у залі засідань Парламенту йшла неймовірна сила та енергія», — також поділилася Заступниця Голови Верховної Ради України.
Про те, що для виконання Гімну України не варто чекати музики та особливого оформлення, трохи більше як за 2 місяці до повномасштабного вторгнення нагадали і в КМДА.
Нагадаємо, у перші дні лютого 2022 року під час Маршу єдності проти російської агресії (Internatinoal Unity March for Ukraine) у Києві іноземці заспівали Гімн України.