Про це ідеться у повідомленні Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Ідея його створення виникла вже в період підготовки й організації Університету. 8 серпня 1833 року було прийнято офіційне рішення «на перевезення ботанічного саду колишнього Волинського ліцею з Кременця до Києва», про що свідчить документ із канцелярії Попечителя Київського Навчального Округу.
Професор ботаніки Вілібальд Бессер, який завідував ботанічним садом Кременецького ліцею, у 1834 році був переведений у Київ і призначений директором майбутнього Ботанічного саду Університету Св. Володимира. Маючи досвід розбудови Кременецького ботанічного саду, він активно включився в процес створення Ботанічного саду Київського університету, розпочавши з пошуку місця для його розташування.
Згоду на заснування Ботанічного саду Університету було надано аж у 1839 році, 22 травня. Нині ця дата й вважається днем заснування.
Наразі територія Ботанічного саду (22,5 га) умовно поділена на наукову частину (9 га) та паркову – відкриту для вільного відвідування. Рельєф Ботанічного саду дуже неоднорідний, розчленований ярами на схили різної крутизни і експозиції. Перепад висот складових рельєфу знаходиться у межах від 139 до 178 м над рівнем моря.
На території Ботанічного саду сформувалися ґрунти різних типів, що дозволяє вводити у колекції рослини, які відрізняються між собою місцем походження і вимогами до умов росту і розвитку. За багатством рослинних колекцій Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна посідає провідне місце серед інших ботанічних садів Східної Європи. У колекції зібрані представники рослинного світу майже всіх кліматичних зон – від Арктики до тропіків і гарячих пустель. Рослини з районів субтропічного і тропічного клімату розміщені в оранжереях саду.
У Ботанічному саду утримується понад 9 000 видів, форм та сортів рослин. Добре відомі колекції магнолій, рододендронів, водних та прибережно-водних рослин, сукулентів, кактусів тощо. У колекціях представлені види, що занесені до міжнародних, національних та регіональних червоних книг і списків. У 2015 році колекція тропічних та субтропічних рослин у захищеному ґрунті отримала статус наукового об’єкту, що становить Національне надбання України.
Гербарій Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна зареєстрований в Index Herbariorum і має міжнародний індекс – KWHU.