Сьогодні день пам’яті Леся Танюка – видатного українського режисера театру і кіно

Автор: Любава Лисичкіна
19:26 18.03

Понад чверть століття Лесь Танюк очолював Всеукраїнське товариство “Меморіал” імені Василя Стуса, яке сам заснував ще до здобуття Україною державної незалежності.

Сьогодні день пам’яті Леся Танюка – видатного українського режисера театру і кіно

18 березня 2016-го від раку шлунку помер Лесь Танюк – український режисер театру та кіно, літератор, дисидент, політичний діяч, мистецтвознавець, перекладач.

Він народився 7 серпня 1938 року в сім’ї вчителів у селі Жукин на Київщині. Дитинство провів із батьками в концтаборі в Німеччині. Після повернення, родині не дозволили жити в Києві. Танюки переїхали на батьківщину батька у Луцьк.

Працював ливарником-формувальником на заводі. Закінчив культосвітній технікум, був актором у Волинському облдрамтеатрі. Вищу освіту здобув у Київському інституті театрального мистецтва імені Карпенка-Карого за фахом “режисер театру й кіно” на курсі Мар’яна Крушельницького.

Став там професором. Належав до шістдесятників. У 1959–1960-х керував у Києві Клубом творчої молоді, з якого почався інтелектуальний супротив радянській владі. Потім клуб розігнали. 1965-го переїхав до Москви. Так уник репресій. Прожив там понад 20 років і поставив понад 50 вистав.

Він був режисером фільму “Десята симфонія”, сценаристом фільму “Голод-33”, автором серії телефільмів про “розстріляне відродження”.   
 
 
Понад чверть століття Лесь Танюк очолював Всеукраїнське товариство “Меморіал” імені Василя Стуса, яке сам заснував ще до здобуття Україною державної незалежності. Був багаторічним незмінним Головою Національної спілки театральних діячів України (1991-2016 рр.).
 
Був народним депутатом п’яти скликань, був співавтором понад 60 законів, зокрема “Про культуру”, “Про видавничу діяльність”, “Про охорону культурної спадщини”.

“Перший парламент був найкращий, — говорив Лесь Танюк. — Комуністів було більше. Проте вони нас боялися і йшли за нашими гаслами. В наступний парламент прийшла молода комуністична гвардія на чолі з Петром Симоненком. Побільшало марксистської тріскотні, а діла стало значно менше”.

Танюк — один із засновників Народного руху України. Вийшов із партії 2009-го через суперечку з тодішнім головою Борисом Тарасюком. Мовляв, той склав список кандидатів до Верховної Ради лише зі своїх людей. Через це Лесь Степанович відмовився йти в парламент.  

Танюк вів щоденники. Описував кожен свій день із 16 січня 1956-го. Є записи українською, російською й німецькою. Друком вийшло 38 томів щоденника із 60. 217 машинописних і рукописних томів зараз стоять на полицях у квартирі Танюка.

Його виключали з Київського інституту театрального мистецтва, забороняли його спектаклі і книжки. Але Лесь Танюк, незважаючи ні на що, йшов обраним шляхом, відстоюючи позиції українського патріота.

Великий Київ у Google News

підписатися