Сьогодні день пам’яті архітектора, подарувавшого Києву пам’ятники Лесі Українки, Вернадського, Котляревскього, а Парижу – Шевченка

Автор: Любава Лисичкіна
18:19 05.04

Анатолій Ігнащенко – видатний український архітектор, автор понад 200 монументальних творів, Шевченківський лавреат (1930-2011). За його проєктом у Києві було збудовано станцію метро “Дніпро”. 

Сьогодні день пам’яті архітектора, подарувавшого Києву пам’ятники Лесі Українки, Вернадського, Котляревскього, а Парижу – Шевченка

Народився майбутній архітектор в с.Захарівцях на Поділлі в родині мами-польки і тата-рома. Мама про молодшого сина Анатолія казала, що він талановитий і неодмінно стане знаменитим. Так і сталося.

Навчався на архітектурному факультеті Київського інженерно-будівельного інституту. Його педагог Йосиф Каракіс помітив у хлопця неабиякі здібності. З п’ятдесяти студентів він обрав трьох – Анатолія Ігнащенка, Віктора Некрасова, і Валентина Єжова. Домовився в деканаті, щоб ці його студенти вільно відвідували навіть обов’язкові дисципліни. Запросив хлопців до себе додому і почав привчати юнаків творити. Залучив і до участі у міжнародних конкурсах бо вважав, що, лише змагаючись з найкращими художниками світу, можна відчути свій рівень і дізнатися про свій рейтинг.

Анатолій Ігнащенко працював архітектором у проєктних інститутах, експертом художньо-експертної колегії Мінкультури, а з 1990 р. – на творчій роботі.

Лавреатом Шевченківської премії Анатолій Ігнащенко став у 1974 р. за пам’ятник Лесі Українці в Києві, створений разом зі скульпторкою Галиною Кальченко.

Він згадував, що коли створювали цей пам’ятник, то пройшли разом з Галиною Кальченко через горнило 130 художніх рад і сумно констатував, що від первинного проєкту майже нічого не залишилося. Тому створена ними скульптура Лесі Українки у Канаді на сорок голів вища.

Анатолій Ігнащенко увічнив Тараса Шевченка в Парижі.

Створив пам’ятники Івана Франка – у Вінніпезі,   Лесі Українки – в Саскатуні в Канаді, Олександра Довженка – в Сосниці на Чернігівщині, Максима Березовського і Дмитра Бортнянського в Глухові, Семена Гулака-Артемовського в Городищі, Івана Козловського в Мар’янівці на Київщині. Це невеликий перелік створеного Анатолієм Ігнащенком.  

Французька Академія вишуканих мистецтв надала йому звання маестро архітектури за пам’ятник учаснику Руху Опору у Франції в роки Другої світової війни Василю Порику, спорудженому в рамках ЮНЕСКО.

Дев’ять разів його виключали з партії, але потім поновлювали.

Помер 5 квітня 2011 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

Великий Київ у Google News

підписатися