Сьогодні – день народження у генія української і світової медицини, новатора, винахідника Миколи Амосова

Автор: Любава Лисичкіна
18:16 06.12

Він створив інститут серцево-судинної хірургії та першим здійснив протезування мітрального клапана серця, а на міжнародному рівні він вперше ввів у вживання протезування клапанів серця, що мають антитромботичні властивості.

Сьогодні – день народження у генія української і світової медицини, новатора, винахідника Миколи Амосова
Сьогодні виповнюється 111 років з дня народження видатного лікаря-хірурга, вченого, письменника, громадського діяча, академіка Миколи Михайловича Амосова.
 
Микола Амосов — один з основоположників легеневої та серцевої хірургії. Розробив нові методи операцій на легенях, хірургічного лікування вроджених вад серця. Створив і вперше у світі почав впроваджувати в практику антитромботичні протези серцевих клапанів. Автор оригінальних апаратів штучного кровообігу. Основоположник української школи біомедичної та психологічної кібернетики.
 
Амосов - автор понад 400 наукових робіт, включаючи 19 монографій. Ряд монографій перевидано в США, Японії, Німеччині, Болгарії. Микола Михайлович - лауреат Ленінської премії (1961), Державної премії УРСР (1978, 1988) і Державної премії України в галузі науки і техніки (1997).
 
Під керівництвом Миколи Амосова проведені фундаментальні дослідження систем саморегуляції серця і розробка питань машинної діагностики хвороб серця, розробка і побудова фізіологічної моделі «внутрішнього середовища організму», моделювання на ЕОМ основних психічних функцій і деяких соціально-психологічних механізмів поведінки людини.
 
Цікаві факти про генія медицини:
 
  • У 1935 році Микола Михайлович вступив до Архангельського державного медичного інституту. Паралельно навчаючись у двох вузах, Амосов набував досвіду та майстерності у галузях техніки і медицини, за що отримав два дипломи: інженера та медика, і обидва з відзнаками.
  • Микола Амосов за час війни зібрав матеріал для кандидатської дисертації на тему «Про поранення колінного суглоба», яку успішно захистив у Горькому (нині - Нижній Новгород) 1948 року. За ці   роки Амосов став досвідченим хірургом і міг оперувати будь-які частини тіла.
  • У листопаді 1952 року Микола і Лідія Амосови переїхали до Києва. Миколу Михайловича запросили для керівництва спеціально створеною клінікою торакальної (грудної) хірургії.
  • Поворотним у кар'єрі геніального хірурга став 1957 рік. Він вперше стикнувся в Мексиці з операцією на серці, в якій використовувався апарат «штучне серце». Амосов стає директором Інституту серцево-судинної хірургії у Києві. За цей час він разом з іншими науковцями розробив власний апарат штучного кровообігу.
  • За роки своєї медичної практики видатний кардіохірург провів понад 6 тисяч операцій на серці.
  • Крім хірургічної практики, геній медицини писав книги. Талант письменника приніс Амосову визнання і славу. Його книга «Роздуми про здоров'я» була видана гігантським тиражем - 7 мільйонів екземплярів.
Микола Амосов ознаменував собою цілу епоху, залишивши після себе тисячі послідовників, що самовіддано продовжують справу видатного вчителя в Україні та за її межами.
До слова, в Інституті Амосова врятували військового за новою методикою, яку почали виконувати в Україні вперше.

Великий Київ у Google News

підписатися