Жінки були у повстанських рухах та у складі Січових Стрільців, а також воювали у Першій та Другій Світових війнах. Однак інформацію про жінок на службі намагалися замовчувати та не розголошували деталі мілітарної діяльності після завершення воєн.
Участь українок в ОУН та УПА стала національним феноменом. Жінки об’єднували всі зусилля: були зв’язківицями, шпигунками, поширювали самвидав та лікували хворих, розповідає Феміністична майстерня.
Одразу після вторгнення Росії та анексії Криму в 2014 році потрапити жінкам на службу теж було не завжди комфортно.
У 2014 році в ЗСУ було близько 50 000 військовослужбовиць. Жінки які були снайперками, гранатометницями були записані кухарками та зв’язківицями. Доступ до бойових посад був обмежений на законодавчому рівні. Те саме стосувалось і військової освіти: лише 3 роки тому в ліцей ім. Богуна почали набирати жінок
Читайте також: Коли українську жінку не візьмуть на добровільну службу в ЗСУ – пояснення юриста
У незалежній Україні були випадки, коли дівчата не могли потрапити на навчання до воєнних вишів – хоч і дуже того прагнули. Про свій досвід визнання служби на фронті розповіла Юлія, парамедикиня
Я служила в добровольчому формуванні. У ті роки не була пропрацьована законодавча база, щоб давати добровольцям статус учасника бойових дій. Це потрібно було робити через суд або ж через отримання інвалідності. І вийшло так, що я отримала статус учасникам бойових дій у 2021, коли внесли зміни до законодавства
Читайте також: Зі зброєю проти ворога жінки: як полегшити службу найсильніших у ЗСУ
Взяти жінку на службу – це також врахувати її потреби та особливості, що вона не може діяти як чоловік, піднімати вагу та одягати такі ж бронежилети, як чоловік, однак до того – потреба визнати, що попри це жінка може вірно нести службу та приносити великий вклад у перемогу.
Окрім труднощів із військовими посадами, складність військової служби для жінок полягає в тому, що поруч із військовими частинами немає дитячих садків. Черги у дитсадки довгі, а пільги мають лише підтверджені учасниці бойових дій. Тому є ситуації, коли жінка працює військовослужбовицею, але не має доступу до пільг, розповідає Марія Берлінська:
Зі свого досвіду: для того, щоб до тебе почались ставитися хоча б на рівні з чоловіками, ти маєш робити дуже багато. Адже до тебе одразу вже вимоги завищені.
За останніми даними Міноборони понад 5 500 військовослужбовиць нині перебувають безпосередньо на передовій. Загалом у ЗСУ служать 70 тисяч жінок. Це на 20% більше, ніж у 2022 році.