Сморід на всю вулицю, працівників бракує – столичні морги не витримують навантаження під час війни

Автор: Оксана Тупальська
11:19 19.09

Нині у столиці тіла померлих приймають у двох моргах та у підрозділах лікарень. Судмедексперти працюють у нелюдських умовах через переванження. Про ситуацію в одному з моргів, куди привозять полеглих військових, розповіли в Патронатній службі “Янголи Азову”.

Сморід на всю вулицю, працівників бракує – столичні морги не витримують навантаження під час війни

Біля Судово-медичного моргу №1 на вул. Оранжерейній неподалік ст.м. “Дорогожичі” після початку повномасштабного вторгнення поставили рефрижератори. Вони оснащені генераторами на випадок відключення світла, хоча установа належить до об’єктів критичної інфраструктури. Зараз світло там є 24/7.

Після одного з прильотів тут були пошкодження, тому Патронатна служба «Янголи Азову» з волонтерами встановлювали вікна та обігрівачі. Проте капремонт все ще потрібен, як і розширення площ. 

Тут немає місця окремого для військових, де вони могли б попрощатися з побратимами. Все відбувається в маленькому залі. Саме страшне, що в цьому залі відбуваються і прощання, і опізнання. Це величезне навантаження навантаження на морг, на співробітників. Це навантаження на холодильні установки, які працюють вже третій рік поспіль без зупинки, – каже Олена Толкачова, керівник Патронатної служби “Янголи Азову”.

Міське клінічне бюро судово-медичної експертизи раніше було підпорядковано місту. Нещодавно разом з усіма структурними підрозділами, Судово-медичний морг №1 (на Оранжерейній) та інші морги передали у відання Міністерства охорони здоров’я України.

Йде війна. Тому й працюємо з підвищеним навантаженням. Той стан, що є на сьогодні, є комплексним: у Києві нині проживає та приїжджає сюди працювати під 5 млн людей. А кількість експертів залишилася такою ж, як і була дуже давно. Такими ж, як були, лишилися і площі (які займає Судово-медичний морг №1 та інші аналогічні установи – прим.)”, – зазначив у коментарі Інформатору керівник установи Олександр Михайленко.

 

Якщо порівняти з лютим 2022 року, ситуація з завантаженням дещо покращилася, каже  в.о. начальника Судово-медичного моргу №1 Київського міського бюро судово-медичної експертизи Олександр Михайленко. Людей, які помирають у лікарнях та госпіталях, забирають у відділення, що діють при медичних установах. Таких у Києві кілька десятків (між іншим, з детальним переліком можна ознайомитися за посиланням – прим.). 

Водночас, Патронатна служба “Янголи Азову” просить МОЗ звернути увагу на Судово-медичний морг №1 та забезпечити необхідним:

Тут працюють фахівці, тут відбирається ДНК-матеріал, тут знаходиться лабораторія, яка працює з ДНК. І логістично це дуже зручне місце. Просто необхідно привести його до ладу, – зазначає Олена Толкачова. 

Раніше “ВК” розповідав, що кремацію за сучасними технологіями, коли прах померлого немає потреби невідкладно захоронювати пропонують серед ритуальних послуг.

Великий Київ у Google News

підписатися