Відповідний документ з’явився на офіційному порталі Верховної Ради.
В пояснювальній записці ініціатори законопроекту роз’яснили, що:
“Одним з ефективних засобів під час доказування причетності підозрюваного до вчиненого злочину є метод генотипоскопії в біологічній експертизі, або ДНК-аналіз, тобто дослідження мікрослідів на клітинному рівні з метою вирішення питання, чи належить виявлений матеріал конкретній особі, що є надзвичайно важливим у розслідування цілого ряду злочинів”, – йдеться у документі.
Автори законопроекту посилаються на досвід зарубіжних країн, запевнюючи, що найбільша ефективність методу молекулярно-генетичних досліджень забезпечується в поєднанні з веденням автоматизованої бази даних ДНК.
“Без зазначеної бази молекулярно-генетична експертиза є лише «сліпим інструментом», що дає змогу порівняти між собою ДНК-профілі слідів, залишених на місці події, з ДНК-профілями встановлених осіб, зразки яких було надано для експертизи.”, – пояснили в записці.
Проєкт передбачає чітко визначені категорії осіб, які підлягають обов’язковій реєстрації, а саме:
- особи, що засуджені або притягнені до відповідальності за вчинення умисних злочинів проти життя, здоров’я, статевої свободи, статевої недоторканості особи;
- особи, які засуджені та відбувають покарання у вигляді позбавлення волі або мають незняту чи непогашену судимість за вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів, а також усіх категорій злочинів проти статевої свободи і статевої недоторканості особи;
- невпізнані трупи;
- особи, зниклі безвісти;
- близькі родичі осіб, зниклих безвісти.
Усі інші категорії громадян зможуть за власним бажанням поповнити базу даних. Процедура буде здійснюватись на платній основі, ціну регулюватиме Кабінет міністрів України.
Окрім того, в законопроекті пропонується встановити механізм відбору біологічних зразків військовослужбовців (військові будуть здавати зразки кожні 8 років).
Вся інформація про геном громадян України буде зберігатися в базі 75 років. Доступ до цієї інформації матимуть органи прокуратури, слідчі, дізнавачі, співробітники Інтерполу і органи іноземних держав.
Для реалізації такої ініціативи депутати планують виділити з бюджету 277 млн грн.
Читайте також: Кабмін забрав у онкохворих 104 млн грн та віддав їх на дороги, пілотів та ремонт монастиря у Києві