Слід більше знати про злочини масові злочини, здійснені трьома окупаційними режимами, — історик

Автор: Любава Лисичкіна
18:11 Сьогодні

Минуле служить підказкою для майбутнього. Якщо ми не вивчимо його, то не зможемо правильно оцінити розвиток подій.

Слід більше знати про злочини масові злочини, здійснені трьома окупаційними режимами, — історик Фото: Світлана Ляховець

Про це розповів Роман Подкур, історик, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу історії державного терору радянської доби Інституту історії України НАН України, голова Національної комісії з реабілітації.

У серпні 2024 року було презентовано проєкт «Биківня, Бабин Яр, Буча – між масакрою і пам‘яттю про неї», який запропонував в одній площині дослідити і порівняти злочини нацистського та комуністичного сталінського режимів, і співставити їх зі злочинами путінського рашистського режиму.

Проєкт «Биківня, Бабин Яр, Буча – між масакрою і пам‘яттю про неї» розповідає про масові злочини, здійснених трьома окупаційними режимами у 20-21 сторіччях.

«Ми звертаємо увагу на три основні місця: Биківню, де поховані жертви сталінських репресій, Бабин Яр, де загинули жертви нацистської окупації, і Бучу, місце, де були вчинені страшні злочини російськими військами під час вторгнення 2022 року. Пояснюємо анатомію цих злочинних режимів, їх еволюцію і чим вони подібні чи відмінні між собою. І головне, що ми хочемо донести – це необхідність засудження не тільки нацистських або сталінських режимів, але й рашизму, який намагається повторити історичні помилки минулого, втілюючи свої імперські амбіції через насильство і руйнацію» ,  – розповів науковець.

За словами Подкура, Биківнянські могили – місце, яке є одним із важливих символів пам’яті про сталінські репресії в Україні. У Биківнянському лісі під Києвом покояться десятки тисяч жертв сталінського режиму, які були розстріляні під час Великого терору. Це місце не так відоме широкому загалу, і багато людей навіть не знають, де Биківня. Важливо не тільки пам’ятати про ці жертви, але й розуміти причини трагедії, і хто за неї відповідає.

Науковець переконаний, що потрібно навчати людей не тільки співчувати жертвам, але й розуміти, хто був винен у цих злочинах. Це дуже важливо для формування свідомого суспільства, яке розуміє, що такі трагедії не повинні повторитися.

«Замість того, щоб відкидати важливі історичні уроки, ми повинні їх нарешті засвоїти», – зазначає Роман Подкур.

Відомо,  серед підлітків, які слухали російську музику та блокували рух, — син львівського бізнесмена.

Великий Київ у Google News

підписатися