Про аферу з житлом розповідається у матеріалі “Фактів”.
Йдеться про ЖК «Перлина Нивок», який на етапі будівництва забудовники позиціонували як елітний. Великі квартири, панорамні вікна, близькість до метро. І ціна відповідна — квартири в недобудованому будинку коштували сотні тисяч доларів. У 2011 році люди купили в Києві квартири у забудовника. Заплатили повну вартість, здобули право власності. А кілька місяців тому раптово дізналися, що їхнє житло перепродано іншим.
Чому будинок в експлуатації, але нежилий?
За словами однієї з постраждалих від афери, будинок здали в експлуатацію давно з невиконаними технічними умовами, тому більшість квартир досі пустує. Там не було ані опалення, ані нормальної електрики, ані системи водопостачання, яка б забезпечила тиск води. Не працював жоден ліфт, електрика, що надходила від тимчасового трансформатора, часто зникала. Більшість цих проблем залишається донині, і ніхто не знає, коли вони будуть вирішені.
Однокімнатна квартира в цьому будинку площею трохи понад 50 квадратних метрів у 2011 році коштувала близько 70 тисяч доларів. Трикімнатна – 180 тисяч доларів. Власник трикімнатної квартири кілька місяців тому приїхав на об’єкт і побачив, що хтось зламав у його квартирі замки та замінив їх.
Що саме відбувалося
Замовником будівництва виступало Управління держохорони України. Забудовником була компанія «Житомирбудзамовник». Підрядник — ТОВ «Під ключ». З підрядником ТОВ «Під ключ» забудовник розраховувався не грошима, а квартирами, що також зафіксовано у договорах. Забудовник передав підряднику близько ста квартир. Компанія «Під ключ» почала продавати квартири, якими з нею розрахувався забудовник, інвесторам.
При цьому були дві компанії з однаковою назвою — ТОВ «Під ключ» та ПП «Під ключ». Договори з інвесторами укладало саме ПП «Під ключ». Новим власникам житла пояснювали це тим, що подібна схема дає змогу спростити деякі бюрократичні процедури.
Між ТОВ «Під ключ» та ПП «Під ключ» було укладено договір та додаткові угоди, згідно з якими ТОВ дозволяло ПП вести продаж квартир. Відповідний договір було укладено також між ПП «Під ключ» та «Житомирбудзамовник». Виходить, квартири люди купували не безпосередньо у забудовника, а у підрядника на законних основах. Законність цієї процедури бачила і держава, адже право власності на майже 100 об’єктів було видано, до того ж у різний термін та різними державними реєстраторами.
Після того як будинок ввели в експлуатацію, господарі отримали право власності на свої квартири. Деякі з них не внесли квартири до Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно. І саме вони постраждали від оборудки.
Банкрутство і перепродаж квартир
За словами постраждалих киян, «Житомирбудзамовник» оголосив про банкрутство. Збанкрутував і «Артем-банк», який був керуючим нашим Фондом фінансування будівництва (цей фонд — фінансовий посередник між забудовником та покупцем. – авт.).
На місце «Житомирбудзамовника» прийшов ліквідатор, а замість «Артем-банку» з’явилася фінансова організація «Нерухомість-інвест». З’явилася й нова компанія-забудовник, яка мала довести до ладу наш будинок. Але в результаті саме компанія «Нерухомість-інвест» і перепродала квартири трьох інвесторів іншим людям, щоб розрахуватися з новим забудовником. А оскільки відомості про ці квартири не були внесені до реєстру, нові покупці не могли знати, що на ці квартири вже отримав право власності хтось інший.
Однак і новий забудовник, і «Нерухомість-інвест» вочевидь не могли цього не знати: хоча б тому, що власник однієї з цих квартир сплачував їм комуналку.
І все це при тому, що люди є добросовісними покупцями, які заплатили гроші (й чималі) за свої квартири і вже отримали право власності.
До слова, у столиці з’явилися 10 додаткових стаціонарних номерів за якими можна “здати” показники з комуналки.
‘