Легкість, з якою людина може сісти на підлогу і піднятися на ноги, використовуючи якомога менше підтримки, говорить про те, як довго вона проживе.
Про це свідчать результати дослідження, опубліковані в Європейському журналі превентивної кардіології (European Journal of Preventive Cardiology), пише лікар-дієтолог Олег Швець.
Дорослі, які успішно пройшли тест «сісти-встати», мали набагато менше шансів померти від природних або серцево-судинних причин протягом 12 років спостереження, ніж ті, хто набрав найнижчий бал з оцінки цих послідовних дій.
Це дослідження поповнило арсенал доказів того, що різні показники фізичної функції можуть прогнозувати довголіття. За словами науковців, тест «сісти-встати» вимірює одразу кілька ключових компонентів неаеробного фітнесу, включаючи м’язову силу або потужність, гнучкість, рівновагу і склад тіла, без використання будь-якого обладнання. Воно доповнює дані дослідження 2012 року, яке показало, що результати такого тесту пов’язані зі смертністю від усіх причин.
ЯК ПРОВОДИЛИ ТЕСТ
Щоб отримати 10 балів бал за вправу, потрібно сісти на підлогу та встати якомога плавніше, не використовуючи руки, передпліччя, коліна або бокові частини ніг для опори, і залишатися в рівновазі.
Якщо ви починаєте втрачати рівновагу або потрібно стати на коліна чи опустити руку, щоб підтримати себе, то бали втрачаються (5 балів даються за перехід у положення сидячи та 5 балів за підйом, 1 бал віднімається за використання однієї опори, як нога, рука чи стіна, половина балів — за нестабільне виконання). Якщо ви не можете виконати завдання без сторонньої допомоги, наприклад, столу, стіни чи іншої людини, ви отримуєте 0 балів.
Дослідники проаналізували дані 4282 осіб (вік 46-75 років; 68% чоловіків), які пройшли тест на підйом з положення сидячи в рамках добровільної оцінки фізичної форми в період між 1998 і 2023 роками. Жоден з них не мав фізичних або клінічних обмежень, які б перешкоджали їхній участі у фітнес-тестуванні.
Протягом 12 років спостереження 665 учасників померли з природних причин (15,5%). Серед тих, хто набрав 10 балів у тесті на підіймання, померло 3,7%. Серед учасників, хто набрав 8 балів, померли 11,1%. Серед тих, які отримали найнижчі бали (0-4) за тест на підйом з положення сидячи, померли 42,1%.
В результаті аналізу, який враховував вік, стать, індекс маси тіла та клінічні змінні, дослідники виявили, що люди, які набрали найнижчі бали, в 3,8 раза частіше помирали від природних причин і в шість разів частіше – від серцево-судинних захворювань, ніж ті, хто набрав найвищі бали.
Водночас залишаються ключові питання: які вправи покращать чи збережуть результати тесту на підйом сидячи? Чи покращення результатів подовжить життя? І як прогнози, засновані на цьому неаеробному тесті, порівнюються з прогнозами, заснованими на тестах на аеробну фізичну активність?
ВАЖЛИВІСТЬ НЕАЕРОБНОГО ФІТНЕСУ
Дослідники все більше визнають роль, яку неаеробний фітнес відіграє для здоров’я. У нових програмах кардіологічної реабілітації підкреслюється важливість силових тренувань і фізичної активності на додаток до аеробних вправ, які історично були в центрі уваги.
Недостатньо ходити на плавання декілька разів на тиждень, потрібно додавати й силові тренування принаймні двічі на тиждень. Це так само важливо, щоб підтримувати здоров’я.
Підйом з сидячого положення є динамічною вправою на силу і рівновагу. Труднощі у виконанні цієї дії можуть свідчити про погіршення здоров’я.