Передовсім, пацієнт в умовах війни має перевірити, чи його спеціаліст на місці та буде готовий надати допомогу в разі потреби. Адже обходити пів міста в пошуках відповідного фахівця з температурою +39 в випадку захворювання буде значно складніше. Про важливість перевірки ще перед новим роком нагадували в Національній службі здоров’я України.
В НСЗУ радили зателефонувати до сімейного лікаря, якщо є його контакт, та дізнатися, чи не планує той відпусток, а якщо так, то коли саме, та чи дійсна ще декларація. Водночас, якщо фахівця немає, запевняли, що знайти йому заміну можливо:
«Якщо у вас немає декларації з лікарем – пам’ятайте, ви можете звернутися до будь-якого лікаря первинки без укладеної декларації під час війни. Однак уточніть, де знаходиться найближча амбулаторія та графік прийому лікарів», – зазначали в НСЗУ.
Звернення до іншого фахівця є швидше для невідкладних випадків. Дійсно, під час відвідин амбулаторії – рецепт на «Доступні ліки» видає будь-який присутній там сімейний лікар. Однак сімейний, з яким є декларація, може без відвідин пацієнтом амбулаторії виписувати рецепти відповідно до програми «Безпечні ліки» та видавати направлення до спеціалістів, на аналізи та діагностику в рамках безкоштовного пакету послуг:
«Що робити пацієнтам (якщо лікар більше не працює в амбулаторії – прим.): вибрати іншого лікаря та укласти нову декларацію. Медичний заклад не може “автоматично” передати декларації іншому лікарю. Пацієнти мають самі визначитися, з ким її підписувати та підписати декларацію. Це може бути як лікар, який працює у тій самій амбулаторії, так і будь-який інший», – кажуть в НСЗУ.
Та додають, що коли лікар вирішив звільнитися, медзаклад зобов’язаний завчасно вивісити про це оголошення в приміщенні амбулаторії, опублікувати про це звістку на сайті чи в соцмережах.
Оскільки держава створила можливість сімейним лікарям, які працюють в приватних клініках, підписувати декларації, можна побачити оголошення і про такі послуги. Зазвичай лікарі в приватних установах заздалегідь повідомляють, що пацієнти гарантовано отримають гарантований державою пакет послуг – як аналізи, УЗД чи електрокардіограму.
Клієнти, які скористалися такими послугами, часто мають більш комфортні умови прийому, менше очікують у чергах. Хоча тут є нюанси. Для прикладу, пацієнти, які перед похолоданням вирішили зробити щеплення від грипу, розповіли, що в приватних установах лікар не дозволив їм купувати дешевшу вакцину в аптеці, але пропонував виключно ту, яка є в наявності в його закладі:
«Я ще не бачила приватну клініку, де можна вколоти доступні в Україні вакцини, але куплені не в них. В усіх клініках Києва, де обслуговувалися я та мої знайомі, такого варіанту немає», – розповідає Катерина Петушкова.
«Право, на жаль, мають не вводити те, що не придбане в них. Така політика в усіх приватних закладах, та й кошти за введення позакалендарних вакцин держава не покриває», – додала Марія Калмикова.
Є випадки, коли пацієнтам в приватних установах все ж вдається домовитись про щеплення купленими деінде препаратами. Відомі випадки, коли попри декларацію в приватному секторі люди просили зробити щеплення у державних амбулаторіях, і там їх приймали.
Кожен українець в умовах війни без направлення від сімейного лікаря може звернутися на прийом до психіатра – у комунальній поліклініці:
«Рівень стресу, з яким зараз стикаються українці, дуже великий. В той чи інший момент кожен з нас може стати вразливішим і потребувати фахової психологічної підтримки. Звертатися по допомогу не соромно. Навпаки це важлива складова турботи про себе. Психологічну допомогу можна отримати у сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Незалежно від того, чи підписана з цим лікарем декларація. До психіатра можна звернутися безоплатно і без направлення. Знайти медзаклад, де працюють такі фахівці, можна зателефонувавши за номером 16-77», – повідомляють в НСЗУ.
Нагадаємо, «ВК» розповідав про ситуацію, коли до суду дійшла справа щодо сімейного лікаря, який виїхав під час війни з Києва та покинув прийом пацієнтів.