За даними Євростату, станом на вересень 2023 р. в країнах ЄС офіційно зареєструвались 4,1 млн вимушених мігрантів з України. Міжнародні право передбачає, що біженці з України гарантовано мають право на тимчасовий захист впродовж 3-ої років – тобто, до березня 2025 року.
«Вони користуються тимчасовим захистом відповідно до Директиви 2001/55/ЄC, що передбачає автоматичне надання притулку на території Євросоюзу в разі масового й раптового припливу біженців із третіх країн. Директиву активовано невдовзі після нападу РФ на Україну, 4 березня 2022 р., строком на рік. Згодом її дію продовжили. Останнє рішення про продовження ухвалено наприкінці вересня 2023 р», – пояснюють в НІДС.
Подальша доля українців залежатиме від пріорітетів та рішень, які ухвалить кожна окрема країна, яка приймає вимушених мігрантів. Зокрема, на це впливатиме фактор потреби в робочій силі, яку забезпечують люди, що прибули.
«Країни, які розглядають українських біженців як додатковий трудовий та інтелектуальний ресурс, імовірно, підуть шляхом надання дозволів на проживання особам, які протягом трирічного перебування довели свою здатність бути не користувачами соціальної допомоги, а працівниками чи підприємцями», – каже НІДС.
Другий можливий шлях визначення подальшої долі українських біженців в Європі після закінчення строку дії Директиви про тимчасовий захист у березні 2025 року – ухвалення колективного рішення:
«Це потребуватиме складної процедури узгодження позицій країн-членів, проте, ураховуючи вражаючу одностайність у наданні допомоги українським біженцям війни, такий сценарій є цілком можливим».
Однак, у НІДС зазначають, що оскільки різні країни ЄС мають різну кількість біженців з України, витрати, пріоритети та бюджети, навіть в разі ухвалення колективного рішення, будуть обирати додатково і свої правила щодо політики, пов’язаної з мігрантами.
Активно обговорюється у ЄС і позиція, озвучена Єврокомісією про те, що відтік людей з України є перешкодою у відбудові понівеченого росією краю, відтак, підтримка – це також сприяння в поверненні громадян додому.
«На думку авторів виданої Єврокомісією доповіді «Майбутнє населення України після російського вторгнення», протягом наступних тридцяти років за найгіршого міграційного сценарію, який передбачає тривалу війну й нечисленне повернення біженців, чисельність мешканців країни скоротиться на третину і становитиме менше 30 млн осіб», – розповідає НІДС.
У доповіді Єврокомісії вказано, що навіть за найсприятливішого розвитку подій, тобто швидкого завершення війни, масового повернення біженців, швидкого економічного розвитку, що обумовить зменшення еміграції та, навпаки, зростання припливу робочої сили з-за кордону, фахівці прогнозують зменшення до 2052 р. чисельності населення України (в кордонах 1991 р.) на 9 млн осіб, а його загальну чисельність – трохи більшу за 34 млн.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року вимушені переселенці отримали 64 нових квартир для тимчасового проживання у столиці. Житло, що є власністю територіальної громади міста, надається переселенцям безкоштовно. Кличко розповів, що нині 956 родин внутрішньо переміщених осіб у Києві потребують житла. Це багатодітні родини; сім’ї, які виховують дітей із інвалідністю; родини, де мама одна виховує дітей, а також непрацездатні особи та інші люди, які потребують особливої уваги та підтримки.
Столиця вже закупила 113 квартир, сумарною вартістю майже 230 млн гривень, які надає безкоштовно вимушеним переселенцям для тимчасового проживання, – повідомив мер Києва.