Дослідники з Університету Джонса Хопкінса, Стенфорда та Колумбійського університету здійснили прорив у роботизованій хірургії, успішно провівши повністю автономні операції з видалення жовчного міхура на органах померлих свиней. За словами науковців, це відкриває шлях до випробувань технології на людях протягом наступного десятиліття.
Про це повідомляє The Guardian.
Робот, оснащений інструментами для розрізання та захоплення м’яких тканин, був навчений за допомогою відеозаписів, на яких хірурги-люди виконують аналогічні процедури. З восьми проведених операцій робот досяг 100% успіху без жодного втручання людини.
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Science Robotics, робот-хірург був трохи повільнішим за людину, але його рухи були менш уривчастими, а траєкторії – коротшими. Він також міг багаторазово виправляти помилки, адаптуватися до анатомічних особливостей та запрошувати необхідні інструменти. Технологія базується на комп’ютерних нейронних мережах, подібних до тих, що лежать в основі таких ШІ-інструментів, як ChatGPT.
Читайте також: У Британії 17 компаній скоротили робочий тиждень та збільшили прибутки в понад 2 рази
Британські експерти позитивно відгукнулися про результати. Королівський коледж хірургів Великої Британії назвав це “захоплюючою розробкою, яка дарує великі надії”, а провідний спеціаліст з роботизованої хірургії Джон Макграт назвав результати “вражаючими”. Він зазначив, що в майбутньому один хірург-людина зможе контролювати кілька автономних роботизованих операцій одночасно.
Автори дослідження назвали його “важливою віхою на шляху до клінічного впровадження автономних хірургічних систем”. Проте, фахівці застерігають, що до клінічного застосування ще далеко, оскільки випробування на органах мертвих тварин не враховують такі реальні чинники, як рух пацієнта, кровотеча або інші непередбачені ускладнення. Наголошується, що безпека пацієнтів має залишатися головним пріоритетом.