“Щоб збудувати нове, зруйнувати старе” – як Сталін Київ будував та руйнував Михайлівський собор

Автор: Оксана Тупальська
14:59 Сьогодні

Акуратна і навіть романтична архітектура Києва у 30-х роках, коли місто взялася будувати важка рука Сталіна, заплатила дуже велику ціну. Бо місто були готові зруйнувати дощента. Історію зміни архітектури минулого століття розповідають Юліан Чаплінський та архітектурознавець Борис Єрофалов.

“Щоб збудувати нове, зруйнувати старе” – як Сталін Київ будував та руйнував Михайлівський собор

Понад 1000 чудових архітектурних споруд були знищені, Хрещатик згорів дотла. З попелу повстала нова авторитарна архітектура, яка намагалася продемонструвати ілюзорну ідею панування комунізму в світі, використовуючи давні риси класицизму та нового промислового конструктивізму.

Гімн СРСР має такі слова: “Весь мир насилья мы разрушим до основанья. А затем мы наш, мы новый мир построим. Кто был ничем, тот станет всем”. І от ця фраза, що ми спочатку зруйнуємо, а потім побудуємо, в архітектурі дуже добре перетинається. Київ триповерховий, з акуратною цегляною кладочкою, романтичний, квартальна забудова (як було на початку минулого століття – прим.), і тут хлопці це руйнують, зривають Михайлівський золотоверхий, – каже Юліан. 

Планувалося, що в будівлях, які виростуть на місці храмів, буде урядовий комплекс. Де в одній півкулі розмістять ЦК КПУ, а в другій – Раднарком УРСР. Церкви хотіли знести, а замість фунікулеру зробити величезні сходи. 

Сходи, які планували на місці фунікулера:

Він додає, що за проектом радянським поруч з будівлею, що відома сучасникам як Міністерство закордонних справ, мав стояти 100-метровий Ленін. При цьому поруч з триповерховими будинками, що вели до Андріївського узвозу, нова забудова була гігантською. Адже лише колони були висотою, що сягала третього поверху сусідніх домів. 

Нині це виглядає нині без містобудівної думки. Але думка була: променад, одна частинка, там де Золотоверхий відновлений (сучасниками – прим.), мало бути симетрично півколо наступне. Вся ця колонада продовжується, зносячи всі історичні квартали, і таким чином мала серцевина Києва бути захопленою. Знищивши всю історію, викорчувавши усю археологію. Мав бути зроблений “Новый мир”.

Аби звести будівлю з колонами, зруйнували церкву та пам’ятки – Георгієвську церкву, Стрітенську церкву, Десятинну церкву, Церкву Успіння Пресвятої Богородиці, Василівську церкву, також були знищені храми на Подолі. 

Проектували так, щоб перекроїти увесь район. Проекти переробляли і погоджували. 

Якщо взяти всю кляксу, цю пляму великого форуму, і величезних вавілонських сходів до Дніпра, то це збудовано приблизно 1/8. І тут сказали: “Стоп!” Чому – ніхто не знає, – каже архітектурознавець Борис Єрофалов. 

Великий Київ у Google News

підписатися