Що ви знаєте про сучасний Київ? – Опитування про стінописи

Незламна столиця України відома великою кількістю муралів від художників зі всього світу. Війна спричинила чергову хвилю стритарту у Києві – мурали почали дедалі частіше використовувати для вшанування пам’яті військових та інших діячів, а також із благодійною метою.

Сьогодні більшість стінописів перетворилися на візитівки міста, а деякі – навіть потрапили до мем-артів.

Дізнайся що ти знаєш про київські мурали, які у декого викликають обурення, у декого захоплення, але нікого не залишають байдужими. У Google не підглядати!






Мурал "Берегиня". Автока Мата Руда (Mata Ruda)

На рівні КМДА місто не веде статистики про те, скільки загалом муралів зареєстровано в Києві. Однак, за даними ЗМІ, наразі Київ нараховує 233 стінопис від 37 художників, однак насправді стінописів більше. 






Мурал із Будановим на бічному фасаді будинку-пам'ятки архітектури місцевого значення на вул. Введенська, 6 було нанесено самовільно. А сам будинок занесений до Державного реєстру нерухомих памʼяток України. Розміщення стінописів там заборонене.






Мурал з українським воєначальником, генералом у відставці Валерієм Залужним був створений на стіні інтернату для дітей з особливими ментальними потребами (на вулиці Михайла Котельникова, 51).






Найбільш скандальною київською муралісткою стала Євгенія Фуллен. У 2023 році мешканці Шевченківського району столиці разом із поліцією зупинили створення чергового стінопису Євгенії Фуллен на стіні будинку 1903 року по вулиці Січових Стрільців, 31. Мурал художниці також замалювали на Виноградарі. Крім того, студенти не дозволили Фуллен створити стінопис на корпусі КПІ № 9.

Столичні депутати підозрювали Фуллен у прихованому муральному бізнесі: вона малює своїх подружок на великих площинах, має серйозне лобі й завзято знаходить супермайданчики для муралів.

Варто зазначити, що Євгенія творити свої шедеври не зупиняється. І нещодавно вона створила ось такий мурал на стіні притулку для тварин. Її нова картина спонукає киян брати додому хвостиків та матеріально підтримувати притулок.






Журналісти одного з популярних ЗМІ проводили голосування за “найкращі” мурали столиці. Кияни віддали першість триповерховому муралу “Чорне море” на Бульварно-Кудрявській, 35.

Автор роботи про українське Чорне море – південноафриканський художник Джейк Акймен (Jake Aikman). Море є центральним сюжетом у полотнах Акймена. 






Графіті із зображенням глави Офісу президента України Андрієм Єрмаком з’явилося у столичному парку “Вербний гай”, що на Дніпровській набережній Києва. Проіснувало лише годину. Чому замалювали – не відомо, але кияни подейкують, що Єрмак попросив Кличка швиденько замалювати.






Мурал із зображенням козака й двох військових зі слоганом “Український характер”. Такий самий слоган використовує бренд горілки “Козацька рада”. Саме тому його визнали нативною рекламою горілки, та він не був втілений у життя.






4 липня 2024 року столичні депутати  затвердили порядок створення муралів на будівлях і спорудах столиці.






Кияни визнали найгіршим 78-метровий мурал “про сімейні цінності” “Материнство” в опитування одного з популярних ЗМІ. 

Хоча насправді ця картина на фасаді є найвищою в Європі. Команда авторів створила його на 25-поверхівці, що є надзвичайно складним виконанням. Автори: художник із Хотина Володимир Пастушак та художниця з Кривого Рогу Юлія Мастерс.






У річницю великої війни, 24 лютого 2023 року Укрпошта випустила нову марку з символічною назвою “ПТН ПНХ”. На зображенні – робота загадкового вуличного художника Бенксі, яку він лишив у постраждалій від бойових дій Бородянці. Йдеться про малюнок, де маленький хлопчик кидає на спину дорослого чоловіка в кімоно (ймовірно, алегорія на путіна, який займався дзюдо).