Що роблять з тілами померлих від коронавірусу в Білій Церкві (Фоторепортаж)

Автор: Марія Супрун
21:15 14.04

Україна посідає перше місце в Європі за смертністю від коронавірусу.  Минулоріч з березня до кінця року в лікарнях Білої Церкви від ковіду померла 231 людина. Та вже за кілька місяців 2021 року цю цифру майже наздогнали: у січні до патологоанатомічного бюро міста привезли 27 тіл у чорних пакетах, у лютому ― 29, у березні ― 106. Квітень має всі шанси стати ще гіршим ― за 9 днів померло вже 37 людей з підтвердженим діагнозом.

Що роблять з тілами померлих від коронавірусу в Білій Церкві (Фоторепортаж) Фото: lb.ua

Репортаж з патологоанатомічного бюро в Білій Церкві, що на вулиці Семашка, опублікувало видання Лівий Берег. Фото – Єлизавета Серватинська.

Потік людей і тіл коридорами патбюро здається нескінченним. Раніше машина моргу виїздила до лікарень по тіла разів 5 на добу. Тепер же ― 15-20.

Біла Церква ― місто невелике, 200 тисяч людей. Тож працівники патбюро приймають у мішках знайомих, шкільних друзів, маминих подруг, сусідів. До головного входу привезли ще одне тіло:

Тих, хто помер від ковіду, привозять у чорних мішках на заднє подвір’я в окремі холодильні камери або великий холодильник ― його докупили цьогоріч: у камерах могли лежати до 14 тіл, і це число довелося збільшити втричі. Одна камера на два тіла коштує 80 тисяч гривень ― таких грошей у патбюро немає. Якщо травень поб’є попередні рекорди, місця знову забракне.

Санітари й санітарки в небесно-блакитних захисних костюмах і респіраторах переносять тіла з машини в холодильну камеру, з холодильної камери ― у труну. Все обробляють дезінфектором, поверх пакета кладуть одяг, запинають тканиною, закручують віко ― і віддають на відспівування. Хтось потім труну відкриває, перевірити, чи дійсно зі своєю близькою людиною прощається.

Працівники відчиняють холодильну камеру для зберігання тіл людей померлих від ковіду:

Медпрацівники несуть труну в камеру, де зберігаються тіла ковідних померлих:

Санітарна обробка тіла в пакеті:

Поверх пакету з тілом складають одяг, взуття та речі померлого:

Труну вантажать назад у автомобіль.

До траурних залів, де зробили ремонт перед самою пандемією, не пускають, тож на подвір’ї черга з людей і машин. Співи за упокій не стихають. Нові хрести все обпираються на стіну, похоронна служба не встигає ховати тіла, люди знімають маски, обіймаються, плачуть.

 

У машині ритуальних послуг домовина їде на цвинтар. Його нова, уже третя секція ― свіже перекопане поле. Пластикові квіти й пластикове гілля на хрестах схоже на ліс ― тріпочуть стрічки, рахуючи ряди, збиваюся з ліку. Поруч ще порожні ями для майбутніх трун. Здається, їх безмір.

Зазирнули журналісти і в середину патологоанатомічного бюро в Білій Церкві.

«Це місце, де мертві вчать живих». Напис латиною над входом у те, що тут називають «Секційний зал», де роблять розтини. 

Останній рік до кожного розтину тут ставляться як до розтину людини з ковідом ― респіратор обов’язковий. Спершу випадків такого посмертного виявлення ознак хвороби було небагато. А минулого тижня з усіх розтинів, 80% показали пневмонію, навіть якщо офіційно людина померла від інсульту, діабету чи інфаркту. Щоправда, ці люди до статистики померлих від ковіду не потрапляють ― тест їм не роблять. Тож у свідоцтві про смерть дописують «двобічна полісегментарна пневмонія», а не «ковід». Таких дописок за останні тижні ― море. 

Щоб спокійно працювати, треба мати двох-трьох колег ― та прийти нема кому. За умов пандемії впоратися в такому складі тяжко, тож із серпня тут працюють і в суботу, а іноді і в неділю, працюють до вечора, щоб видати всіх ― інакше в понеділок ніде буде складати тіла. 

На столі начальника патбюро Бориса Миколайовича ― список померлих на ранок п’ятниці. За минулий день уже назбиралося більш як десяток прізвищ.

А машини все прибувають.

А тим часом, хтось влаштовує бізнес на померлих від COVID-19: у Києві завідувача і лікаря моргу затримали на хабарі.

 

Великий Київ у Google News

підписатися